Játékfegyverek vagy terrorizmus?
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a kézdi illetőségű, szélsőjobb meggyőzősédű fiatalembert, akit a román hatóságok terrorizmussal gyanúsítanak.
A DIICOT közleménye szerint a házkutatások során olyan eszközöket találtak, amelyek összeszerelve képesek a károkozásra, és sértik a közrendet. A Digi 24 hírtelevízió arról számolt be, hogy a házi készítésű bombát több mint 400 petárdából állították volna össze, és olyan szerkezettel látták el, amellyel távolról is működésbe lehetett hozni. Értesülések szerint a nyomozók katonai használatra szánt éjszakai látókészülékeket is lefoglaltak a gyanúsítottnál, aki szerint műanyag golyócskákkal működő airsoft játékfegyvereket és azok tartozékait foglalták le a hatóságok.
A vád szerint a gyanúsított december elseje alkalmából akart robbantani Kézdivásárhelyen.
Nem vállalják az akciót
Visszautasítja a terrorizmus vádját a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom.
A szervezet közleménye a szervezett bűnözés és terrorizmus ellenes ügyészség közlésére reagálţ amely szerint az egyik tagjuk házi készítésű bombát akart robbantani a román nemzeti ünnep alkalmából tartott kézdivásárhelyi rendezvényen. Álláspontjuk szerint a román hatóságok mellébeszélnek, és nem tudják felmutatni az állításaikat alátámasztó bizonyítékokat, eljárásmódjuk pedig egyszerűen zaklatás. Azt írták: „a képtelen rágalmak miatt” a nemzetközi igazságszolgáltatáshoz, a nemzetközi sajtóhoz és jogvédő szervezetekhez fognak fordulni.
Az RMDSZ közölte: elhatárolódik az erőszaktól és törvényes keretek között kíván politizálni, ahogyan eddig is. Magyarország jelezte: amennyiben beigazolódnak a felhozott vádak, felelősségre vonják az ott bejegyztee HVMI-t, amelyhez a gyanúsított B. István Attila is tartozik.
Manipuláció? Megfélemlítés?
Az egyik közösségi oldalon több elemző, illetve blogger hatósági manipulációt sejt a terrorizmus-vádak mögött. Bakk Miklós politológus közzétett írása felhívja a figyelmet az akció kontextusára: a félreeső városkába szervezett nagyszabású katonai erőfitogtatásra, a szélsőséges román szervezetek zavartalan tevékenységére, a terrorizmussal kapcsolatos félelmekre, és nem utolsó sorban a román nemzeti ünnepre időzített hatósági akcióra, habár a fiatalembert állítólag hónapok óta megfigyelték. Bakk Miklós szerint felmerül annak lehetősége, hogy megfélemlítési céllal léptek fel a rendfenntartók, és hogy ezentúl terrorista narratívába illesztenek minden, különben szélsőségektől mentes autonomista törekvést.