Donát 160: Kafka Amerikája – a jelen Európája?
Tolnai Ottó költőnek Franz Kafka olyan, mint a Biblia, mindig a párnája alatt tartja valamelyik könyvét. – tudtam meg nemrég Szemző Tibortól, aki „Vágy, hogy indiánok lehessünk” (megj. ezzel a szöveggel zárul a kolozsvári előadás) címmel Kafka utolsó szerelméről és barátságáról készített kísérleti dokumentumfilmet. A Beatlesnek is Kafka volt a kedvence. Michal Docekal, a Prágai Nemzeti Színház igazgatója tőlük hallotta először ezt a nevet. – erről pedig a Kolozsvári Állami Magyar Színház legújabb produkciójának, az „Amerika”-nak a műsorfüzetében olvastam.
Aki megismerte Kafkát, annak ez a prágai német anyanyelvű zsidó szerző mindenképpen társul szegődött. Hogy farzsebébe, legkedvesebb könyvespolcára vagy éppen lelke mélyére költözött-e, az már-már részletkérdés.
Kafka első ízben a kolozsvári színpadon, az „Amerika” című regény Michal Docekal rendezésében. Gergely Zsuzsa összeállításában a rendező és a Karl Rossmann-t alakító Bodolai Balázs színművészt hallják.
Fotók: Biró István
„Mi, a posztkommunista államok is szembesültünk a szabad ország, szabad társadalom fogalmával. Ez a konfrontáció nem volt feltétlenül pozitív előjelű vagy problémamentes, ahogyan arról valamikor álmodtunk.”
„Minden élethelyzetről ez derül ki: az elején van egy találkozás, egy melegség, a megérkezésnek a lehetősége. Aztán az egész fordul egyet, és akkor már nem a megérkezésről szól, hanem sokkal inkább egy olyan helyről, ahonnan menekülni kell, ahonnan elűzik az embert. Kafkánál minden apróság súlyos eseménnyé válhat.”
A teljes műsor
Szerkesztő: gergelyzsuzsa, 2015 december 26, 13:46