Zenetér: Nyerő volt az Őszirózsa
Kilencvennél is több versenyző,
három zsüri,
rengeteg népdal — nagyon-nagyon dióhéjba sürítve így mutathatnánk be az idei Őszirózsa népdalvetélkedőt. A Báthory Alapítvány Játékkuckója, a szilágysomlyói Báthory István Magyar tannyelvű iskola és a Romániai Magyar Dalosszövetség által szervezett vetélkedő az országos Őszirózsa népdalverseny megyei előválogatója. A versenyzőket köszöntő táblán évről évre újabb, ám változatlanul vidám figurák jelennek meg, sőt, idén a mosolygó hangszerek mellett varrottasok is díszelegtek. Riportunkban olyan komoly verseny-tanulságok mellett, mint például a helyes rangsorolás dilemmái, szó esik arról is, hogy miért fontos a mosoly és szerencsét hozhat-e a nagypapa kalapja.
Szilágyság gazdag népzenei anyagára is felhívja a figyelmet
Gáspár Attila, a zsüri egyik tagja úgy véli: a megmérettetésnek a közvetlen rangsoroláson túl Szilágyság gazdag népzenei anyagára, illetve a régió jellegzetes népdaléneklési hagyományaira is fel kell hívnia a figyelmet. Hiszen, nem véletlen, hogy már Kós Károly “nótáskedvű szilágyságiakról” írt.
A térség viseletének szépségét is tudatosíthatja
Nemcsak a régió népdalaira, hanem a térség, illetve más tájak viseletének fontosságára is elkerülhetetlenül figyelmeztet a vetélkedő, hiszen a versenyzők kivétel nélkül szebbnél szebb népi ruhában léptek fel. „Életetek épületében egy alapkő a verseny”-mondotta köszöntőjében Széman Rózsa, aki maga is népviseletben fogadta a résztvevőket és elmondta: a szervezők nagy örömére napról napra dagadt a jelentkezők száma.
“Mindenki nyert, aki eljött”
“Nyert a gyermek, aki versenyzett, nyert a pedagógus, aki ilyen jó gyermeket hozhatott a versenyre és a zsüri is nyert, hogy meghallgathatta őket– vagyis mindenki nyert egy csodálatos délelőttöt”—mondotta Mélykútiné Németh Kornélia. Szász Edina pedig a kicsik értékelése kapcsán a mosoly fontosságáról is szólt. Szóval, most egy “mosolygó beszélgetés következik:
A helyes döntés dilemmái
A vetélkedő tanulságai kapcsán elkerülhetetlenül szóba kerültek az objektív értékelés, a helyes döntés dilemmái is. Papp Ilona és Bedő Ágnes.
Aki vállalkozik egy megmérettetésre, annak meg kell tanulnia eladni önmagát. Az értékelés alapja elsődlegesen a pillanatnyi teljesítmény—hangsúlyozza Gáspár Attila.
A nagypapa kalapja is jól foghat
Természetesen a kisebb-nagyobb versenyzők élményeit is igyekeztünk kifürkészni. Néhányan meséltek arról, hogy tetszett nekik a vetélkedő, és milyennek érezték a verseny hangulatát. Még az is kiderült, hogy a nagytata kalapja is hasznos lehet egy versenyen.
Akik besegítettek a riportba:
Demjén Fanni, I. díj:
Mészáros Jessica, I. díj:
Szabó Bence, I. díj:
Szabó Viola, I. díj:
Szilágyi Abigél, I. díj:
A zsűri tagjai:
Bedő Ágnes, a Kolozsvári Guttman Mihály Pedagógus Kórus karnagya
Gáspár Attila, a Szederinda citerazenekar vezetője
Mann Gabriella, zenetanár, Kolozsvár
Szász Edina Katalin, tanárnő
Mélykútiné Németh Kornélia, ének-zene-népzene tanár, Szentes
Papp Ilona, a Szilágysomlyói Református Egyház kántora
Tóth Guttman Emese, a Romániai Magyar Dalszövetség elnöke
Szerkesztette: Benkő Judit
Fényképezte: Mann Gabriella, Mélykútiné Németh Kornélia, Széman Péter
Szerkesztő: benko, 2016 február 10, 20:58