A tudatos fogyasztók védelmében
Ha valahol valamit vásárolunk fizikai személyként, egyszerű állampolgárként, ezáltal fogyasztóvá válunk. S máris érvényesek ránk a fogyasztóvédelmi előírások. A Fogyasztás törvénykönyve (2004/296. törvény) tartalmazza az előírást a kötelező címkézésre: hogy fel kell tüntetni az adalékanyagokat, a termékek lejárati dátumát – és még sok minden mást is ír a törvény.
Többféle lehetőségünk van ma már a Fogyasztóvédelmi Hivatalhoz fordulni, de vajon mennyire élünk ezzel a joggal? Erről beszélgettünk a Hangolóban dr. Avornicului Mihai egyetemi oktatóval, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar tanárával.
A Hangoló házigazdája: Rácz Éva
Sajnos, kevesen tudnak ezekről a jogokról, és ahhoz, hogy érvényesíteni tudjuk, kell legyen „bizonyítékunk” – ami lehet akár egy kasszabon, az lesz a bizonyíték, ha például egy lejárt terméket vásároltunk. Mindig javasolt először a kereskedőhöz fordulni, kérni először a vásárolt termék kicserélését, esetleg az árának visszautalását. Persze, sokszor a kereskedők sem ismerik a törvényt. Ha ott nem oldódik meg, akkor az Országos Fogyasztóvédelmi Hatósághoz fordulhatunk, s ők elküldik a panaszt abba a megyébe, ahová tartozik.
Szerkesztő: racz.eva, 2016 február 17, 15:00 / actualizat: 2016 február 17, 16:48