Esik az elnök népszerűsége
Legalábbis a közösségi oldalon unlike-hullám indult el Klaus Iohannis hivatalos oldala ellen. A jelenség viszonylagos súlyát az adja, ahogyan éppen az internet és az azt használó generáció befolyásolta a választások kimenetét.
Az internet népe amiatt háborodott fel, hogy az elnök adminisztrációs banalitásnak nevezett egy végleges bírósági döntést, miközben védelmébe vette az Antena csatornákat. A hotnews közlése szerint az elnök úgy fogalmazott, hogy a sajtószabadságot nem szabad alárendelni holmi adminisztratív banalitásoknak („libertatea de exprimare in media nu poate fi suprimata pentru banale motive administrative”). Nos, ez a banalitás nem egyéb, mint egy több éve húzódó jogi eljárás és egy végleges bírósági döntés. Eszerint a tévécsatornák székhelyéül szolgáló épület az államhoz került, még 2014-ben, az adóhatóság (ANAF) pedig a héten kilakoltatási felszólítást intézett az Intact médiatrösztnek. Az ANAF hétfőn öt napot adott az épület elhagyására, az Intact cég alapítója, Dan Voiculescu ellen hozott 2014-es jogerős ítélet alapján. Voiculescut 10 éves börtönbüntetésre ítélték korrupcióért, a bíróság által megítélt 60 millió eurós vagyonelkobzásnak azonban mindeddig nem sikerült érvényt szerezni.
Az elnök mellett a román honatyákhoz hasonlóan Verestóy Attila, az RMDSZ szenátora is azon a véleményen van, hogy a demokráciát veszélyeztető precedenst teremt az, ha adminisztratív eszközökkel ellehetetlenítik egyes vélemények szabad kifejezésre juttatását a médiában. A csatorna magyarellenes megnyilvánulásaira célozva Verestóy megjegyezte: senki sem vádolhatja részrehajlással, de – mint mondta – „a demokráciában azoknak is lehetővé kell tennünk véleményük kifejtését, akik nem értenek velünk egyet” – írja a foter.ro.
Az országos adóhatóságnak nem kell engedélyt kérnie a kormánytól egy kilakoltatás végrehajtásához – jelentette ki Dacian Cioloș, aki eleget tett a szenátus kérésének, és megjelent a plenáris ülésen, de nem magyarázkodott. Ennek tükrében is úgy vélekedik több véleményformáló, hogy kifogásolható az elnök gesztusa. Internetes bejegyzéseik is nyilván hozzásegítettek – másodpercenként láthatóan csökken az elnöknek az egyébként 1,7 milliós nagyságrendű facebook követő-tábora, amelynek nagy részét a 2014-es választásokkor gyűjtötte össze, és annak idején mint PR-bravúrt csodálták.
Jelen sorok írása közben néhány százzal csökkent a mutató (a két képernyőkép nem a szélső értékeket mutatja).
2016. február 19-i kép:
Szerkesztő: , 2016 február 17, 22:10 / actualizat: 2016 február 19, 11:39