Párizs – romantika (kutya)sz…rban
Az utazási irodák a romantika városaként forgalmazzák Párizst. Nincs ez másként Japánban sem, csakhogy a felkelő nap országából érkező turisták a sokévi átlagnál merevebben viszonyulnak az olyan kiegészítőkhöz, mint a kosz, a kutyaszar és a gorombaság. Ezért aztán japán touroperátorok egy tettrekész csoportja afféle „Let’s do it, Paris” akcióba kezdett, „ha megtelt a kukád, toldd meg egy zacskóval” elv mentén. Magyarán: kiküldték képviselőiket a Szajna-parti metropoliszba nagytakarítani!
A kommandó az Eiffel torony és a Trocadéro-kertek környékét pucoválta japán elvárások szintjére az elmúlt hétvégén.
Tavaly nagyjából 600 ezer japán turista fordult meg a francia fővárosban, számuk némileg visszaesett az őszi terrortámadásokat követően.
A tokiói utazási irodák most arra gondoltak: illendő lenne legalább valamelyes tisztasággal kárpótolni a megnövekedett kockázatot vállaló ügyfeleket.
A kezdeményezésről a párizsi városháza egyik szóvivője is említést tett, azzal a neheztelő kiegészítéssel, miszerint „dehiszen az elmúlt években a francia főváros a világ egyik legtisztább metropoliszává lett!” Az önkormányzat ugyanis négy évvel ezelőtt masszív takarítási akcióba kezdett, miután egyik elöljárója a mindent elborító koszt tette felelőssé a 2012-es olimpiai játékok szervezési jogának el nem nyeréséért. A város környezetvédelmi ügyes-bajosainak egykori főfelelőse, Yves Contassot úgy fogalmazott: „2001-re Párizs lett a világ kutyaszar-fővárosa. A gond olyan léptéket öltött, hogy a japánok ellenérvként használták fel olimpia-szervezői pályázatunk ügyében”.
Nem kevésbé igaz, hogy a koszt harmonikusan kiegészíti a helybéliek gorombasága. A turisták szavazatai alapján Párizs menetrendszerűen elviszi a Föld leggorombább településének járó idegenforgalmi lópokrócdíjat.
Egyes japán látogatók annyira ellenségesnek érzik a bennszülötteket, hogy úgynevezett „Párizs szindróma” uralkodik el rajtuk: teljes pszichés összeomlás következik be, midőn a messzi távolból kialakított romantikus elképzeléseik frontálisan ütköznek a zord helyi valósággal.
Éves átlagban 12 japán esik áldozatul a kiábrándulás ezen extrém változatának, jellemzően harmincas hölgyek, akiknek szerencsétlen esetben éppen Párizs az első külföldi úticéljuk.
A japán nagykövetség 24 órás forródrót-szolgálatot tart fenn a kultúrsokk legsúlyosabb áldozatainak kedvéért. Szükség esetén segítenek megtalálni a legmegfelelőbb kórházat, a végleg megfutamodóknak pedig soron kívül hazautazni…
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2016 március 23, 16:05