Pesszimizmus és optimizmus a rockzenében – ZeneTérben Vargha Jenő-László pszichológus
Az április 7-i élő ZeneTérben arra kerestük a választ Vargha Jenő-László pszichoterapeutával, kutatóval, hogyan hatnak „pozitívan” a sötét, „destruktív” szövegű rockdalok, mint például a Beatrice Nincs helyed és a Bloody Roots Ígéretek földjén című opusza? Mi a különbség hatásmechanizmus szempontjából az ilyen felvételek és a melankolikus vagy „sikerorientált” dalok között (Queen: I Want to Break Free, Piramis: Hozd el a tegnapot)?
Megbeszéltük, többek közt, hogy bármilyen sötét, komor képet fest egy rockdal, az mindig csupán egy mintha-helyzet, nem maga a realitás. S az, hogy kapunk belőle egy adagot, a maga módján megerősít, tehát úgy működik, mint mint egy védőoltás. Ugyanakkor
“az egyik mechanizmus, ami érvényre jut: a nem vagy egyedül érzés, megélni-megtapasztalni azt, hogy mások is hasonló válságokkal, hasonló problémákkal, nehézségekkel küzdenek…”
A lejátszóra kattintva a műsor szerkesztett-rövidített változatát hallgathatják meg. A teljes műsort az Éjszakai Váltásban ismételjük meg április 18-án, hétfőn hajnali 2 óra 2 perctől. (Mihály István)
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2016 április 8, 12:35 / actualizat: 2016 április 19, 20:44