Minerva sajtófotó archívum: A doboztól az internetig
A jövő generációk számára „érdekes”, „sci-fi” jellegű felvételek, egyértelműen dokumentum-értékű régi fotográfiák kerültek fel a Minerva Művelődési Egyesület és a Tranzit Alapítvány által létrehozott honlapra, amely a kolozsvári Făclia és Igazság című napilapok fotóarchívumát dolgozza fel.
Eddig 35 ezer fotónegatívot sikerült digitalizálni és feltölteni az internetes adatbázisba, amely háromnyelvű, magyar, román és angol kulcsszavak alapján kereshető – és egyben kutatható is.
Erről beszélgettünk a Hangolóban Tibori Szabó Zoltánnal, a Szabadság napilap publicistájával.
A Hangolóban Rácz Éva kérdezte az archívum létrehozóját.
Ez az archívum csak a negatívokat őrizte meg, nincs hozzá segédeszköz, hogy ismerjük a képen szereplőket, ilyen rendszerezésre egy napilap szerkesztőségében soha nincs idő. De várjuk a közösséget, hogy a visszajelzéseivel egészítse ki az adatbázisunkat! A honlapon hozzá lehet szólni, ha valaki felismeri valamelyik helyszínt vagy egy rokonát-ismerősét, javasolhatja nekünk, hogy egészítsük ki az adatokat.
A felvételek nem csak kordokumentumként szolgálnak, de tudományos kutatásra is alkalmat adnak, ezért fontos a Minerva Művelődési Egyesület együttműködése a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Politika-, Közigazgatás és Kommunikációtudományi Karával, ahol az újságíró szakos egyetemisták és mesterképzős hallgatók szakdolgozatának témája is kikerülhet innen. Illetve, a szak egyik háttérintézményeként létrejött Kolozsvári Média- és Kommunikációtudományi Kutatóintézet munkájának területe is bővülhet ezáltal.
Másfelől, a közönségnek is megmutatják végre (nem csak a „virtuálban”, hanem a valóságban is) a sosem látott felvételeket: az archívum egy részéből, az Igazság korábbi fotósának, a ma Amerikában élő Deák Ferencnek a portré-felvételeiből összeállított, mintegy 80 felvételt megjelenítő kiállítást 2016. május 19-én nyitják meg a Minerva-ház Cs. Gyímesi Éva termében.
Szerkesztő: racz.eva, 2016 április 22, 13:58 / actualizat: 2016 április 25, 17:23