Hová tűnt a sok virág? És a zoknik?
Mindannyian hallottunk az anyagmegmaradás törvényéről, bár vannak, akik a feledés homályába göngyölték és akadnak, akikben soha nem tudatosult. És persze nem kevesen vannak azok, akik nap mint nap észlelik ellentmondásait empirikus úton.
Hogy csupán egyetlen hétköznapi példát említsek: adott egy mosógép, melybe x pár zoknit helyezünk, majd elindítjuk. A gépet. Hangsúlyozzuk, x PÁRról van szó. Lemegy a program, kiemeljük a zoknikat, bár jó esetben a darabszám megegyezik – kedvezőtlenebb esetben már az sem- néhány már láthatóan nem él boldog párkapcsolatban!
Akármennyire metafizikusnak tűnik a jelenség, egyszerűen túl mindennapos ahhoz, hogy letagadjuk. Magyarázat továbbra sincs, viszont tudósok egy csoportja – igen, britekről van szó, honnan tudták?! – végre kidolgozta a zoknik eltűntének valószínűségét kifejező matematikai képletet. Nem kifejezetten az, amit Kolumbusz tojásaként szoktak jellemezni, a négy alapművelet komplex kombinációiban járatlanabb egyedeken valószínűleg csak a mobiltelefonos alkalmazás fog segíteni, ha majd piacra kerül, de fogadjuk el: titokzatos jelenségeket időnként titokzatos képletekkel lehet csak leírni.
Annyit mindenképpen jó tudni, hogy a zoknik elillanásának valószínűségét egész sor körülmény befolyásolja: a szennyesadag mérete, a mosóprogram típusa, a közös háztartásban élők és nem utolsó sorban maguknak a zokniknak a száma.
A numerikus összefüggést rögzítő képlet dr. Simon Moore pszichológus – nyugodtan ejtsék „piszikológus”-nak, ha úgy könnyebb! – és dr. Geoff Ellis statisztikus kutatómunkáját dícséri. Igazából úgy született, hogy a Samsung tanulmányt rendelt tőlük a témában, új mosógépe, az AddWash piacra dobásához.
És most lássuk a medvét! A zokniveszteség valószínűsége:
Prob = (L(p x f)+C(t x s))-(P x A), ahol
L – a szennyesadag mérete, nem tudni, miben kifejezve,
p – a közös háztartásban élők száma,
f – a heti mosások gyakorisága,
C – a mosás komplexitása, ne tessék megkérdezni, milyen egységben!
t – a heti mosástípusok száma,
s – a hetente kimosott zokniké,
P – a mosáshoz való pozitív viszonyulási tényező 1-től 5-ig terjedő skálán és végül
A – az előkészítésre fordított figyelem foka. Biztosan nem Celsius és nem radián!
Jó számolást kívánunk!
Utóirat: minél kisebb szám jön ki a Prob-ra, annál jobb. Már ha szeretünk ugyanannyi zoknit kivenni a gépből, ahányat beletettünk. Mind párban.
a mirror.co.uk nyomán
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2016 április 26, 20:11 / actualizat: 2016 április 26, 22:00