Zenetér: Vidám harmónia énekszóval, citerával, furulyával
A tisztán összecsendülő hangok összhangja a zenélés egyik legnagyobb élménye. Nemcsak a színpadon, ünnepi fellépések alkalmával, hanem egyszerű énekkari próbákon is megtapasztalható. Megvalósítása nem könnyű, aki próbálta, az tudja.
Ugyanakkor a zenei összhang az életben is összhangot alakíthat kicsik és nagyok között egyaránt. Nemrég éppen Nagyváradon kóstolgatták az örömteli összhangot az Erdély legkülönbözőbb pontjairól érkező gyermekkórusok és karnagyaik.
Az együtteseket kilencedik alkalommal hozta össze a Romániai Magyar Dalosszövetség által szervezett Éneklő ifjúság Kodály Zoltán szellemében című találkozó Nagyváradon. A Nagyvárad-Olaszi Református Templomban közel 300 gyermek fellépése teremtett olyan összhangot, amelyben az énekhangokat furulyák, citerák és más hangszerek is színezték.
Ebből a vidám harmóniából kértünk mi is részt a Zenetérben a közreműködők és a szervezők segítségével.
A lelkesedés és szakmai tudás a legfontosabb
Nem volt könnyű Erdély különböző, meglehetősen távoli pontjairól összehozni a népes éneklő gyermeksereget, ám amit az ember szívből csinál, azt könnyűnek érzi – vallja Tóth Guttman Emese. A Dalosszövetség elnöke szerint mint sok másnak az életben, a gyermekkarok irányításának és sikeres működésének kulcsa is a lelkesedés és a szakmai tudás.
Természetesen a nagyváradi éneklő gyermekek is bemutatkoztak a gyermekkari találkozón.
A Pece-parti Párizst a Szent László Római Katolikus Líceum Kicsinyek kórusa képviselte.
Varga Cecília, az iskola zenetanára elárulta: a legkisebbek lelkesedése a legnagyobb. Gyermekbarát darabok révén igyekszik megszerettetni a zenét, a kórust.
Kolozsvárt a Református Kollégium Gyermekkara képviselte a találkozón.
Dr. Gergely Zoltán karnagytól megtudtuk, hogy igyekeznek Kodály Zoltán szellemében, főképpen népdalfeldolgozások révén minél több gyermeket bevonni a kórusba.
Tavaszi hangok
is csendültek, ugyanis a Marosvásárhelyi Művészeti Líceum énekkara a Primavera nevet viseli. Szász Emese karnagy elmondta: nagyon lelkes csapata van, igyekeztek folyamatosan frissíteni a műsort, minél több helyen képviselni az iskolát, sőt, versenyeken is kitesznek magukért.
Megújultan „kakukkoltak” (és fagyiztak is!)
„Kakukkszó” is csendült Nagyváradon és a Zenetérben is. Természetesen nem a daloskedvű madárkákra gondolok, hanem a Nagyenyedi Bethlen Gábor kollégium Kakukkszó elnevezésű együttesének „kakukkosaira”, akik változatos dalocskákkal jelentkeztek a találkozón. Fórika Éva karnagytól megtudtuk: a műsorok összeállítását mindig meghatározza az, ami kis „kakukkosai” tetszését elnyeri.
Ízlést formálni minden műfajban
Zilahról népes csapat érkezett Nagyváradra. A Simion Bărnuţiu Általános Iskola furulya és csupros citera-együttesében közel 60 gyermek énekel, furulyázik és citerázik. Előadásukban Kossuth-nótákat hallgathatott a közönség. Művészeti vezetőjük, Gáspár Attila elmondta: igyekszik minden műfajban ízlést is alakítani.
Természetes, hogy a házigazdák is mindent megtettek azért, hogy a gyermekkórusok számára igazi élményt jelentsen a találkozó. Dr. Lászlóffy Zsolt zeneszerző, karmester-karigazgató, a Partiumi Keresztény Egyetem docense, a találkozó házigazdájaként elmondta: hosszú időn át készültek, és örültek annak, hogy az Erdély különböző pontjairól érkező együttesek műsora a lehető legtermészetesebb módon egészítette ki egymást, s így a műsor végeredményben kerek egésszé állt össze.
„Óriási lehetőségek rejlenek az erdélyi gyermekkari kultúrában”
A hallgatóság soraiban nagy tudású karnagy is „fülelt”, akinek, mint mondja, az énekkari munka „szakmája és hobbija”. Kovács Gábor, a Szegedi Tudományegyetem Ének-zene tanszékének tanára úgy véli: óriási lehetőségek rejlenek az erdélyi gyermekkari kultúrában.
Az Éneklő Ifjúság Kodály Zoltán szellemében gyermekkórustalálkozó jövőre jubilál. Hajrá, csak így tovább! Akinek van kedve, akár újranézheti-hallgathatja a találkozót.
Szerkesztette: Benkő Judit
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: benko, 2016 május 16, 19:56 / actualizat: 2016 május 18, 13:33