Mit tudnak az erdélyi öreg fák?
Ökológiai szempontból az öreg fák olyanok az ökoszisztémákban, mint a sarokkövek. Ha kiesik, akkor összeomlik az egész ökoszisztéma. A fás legelők óriási ökológiai, gazdasági, történelmi, esztétikai és kulturális értéket képviselnek, minden szempontból kiemelkedően fontos tájelemek. Erdélyben még léteznek, de nagyon sérülékenyek, ezért igényelnének fokozott figyelmet és védelmet. Dél-Erdélyben található Románia, sőt, Közép és Kelet-Európa legnagyobb mennyiségű öreg fája. Hartel Tibor, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem docense valószínűleg a legtöbb romániai öreg fa személyes ismerőse. Nemrég Dél-Erdély öreg fáit kereset fel:
„Ellentétben a többi régióval, Szászföldön óriási volt a szociális kollapsz, illetve az etnikumcsere. Szinte egyszerre mentek el a szászok. Néhány év alatt eltűntek, alig van most egy maréknyi szász ezekben a falvakban. Azok az emberek, akik elfoglalták a helyüket, nem művelték többet úgy a területet. Ez a megszakadás tette lehetővé, hogy az öreg fák ott létezzenek.”
A cikk a galéria alatt folytatódik
A következő évtizedben nagyon sok fás legelő eltűnhet, ami óriási veszteség egész Európa számára. A fás legelők használata Dél-Erdélyben a középkortól elterjedt volt. Sokféle ökoszisztéma-szolgáltatásáért és szépségéért értékelték nagyra az emberek. A dél-erdélyi, még létező fás legelők legimpozánsabb elemei a több száz éves tölgyfák, amelyek elképzelhetetlenül gazdag fajsokaságnak biztosítanak élőhelyet. És még valamit tudhatnak az öreg fák, ami kulcsfontosságú lehet, mondta Hartel Tibor a Hangolóban:
„A klímaváltozások kapcsán, ami egy nagy kihívás lesz az erdészetnek úgy általában világszerte, óriási potenciált jelentenek az öreg fák. Egy olyan fa, ami háromszáz évet élt egy legelőn, ki volt téve egy csomó környezeti változásnak. Annak a genetikai anyaga potenciálisan jó lehet, mert az le van tesztelve. És a csemetéi öröklik talán ezeket a képességeket.”
A teljes beszélgetés:
A romániai öreg fák összeírásában bárki segíthet, erre a célra egy honlapot hoztak létre. Az adatbázis bővítéséhez, a fák felkutatásához bárki hozzájárulhat, annyit kell tenni, hogy a fák adatait és a róluk készült képeket feltölti a honlapra.
kolozsvári rádió/fotó: Facebook, Hartel Tibor
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2016 június 12, 14:08 / actualizat: 2016 június 13, 13:50