Akiről azt hiszik, „csak lóbálja a lábát”
Az APSCO Egyesület meghívására, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Szociológia és Szociálismunkás-képző Karának támogatásával, segítő szakembereknek szóló képzéssorozatot tartott Kolozsváron a budapesti Országos Onkológiai Intézet pszichoonkológus csapata, dr. Riskó Ágnes vezetésével, 2016. június 2-4. között.
Magyar nyelvű pszichoonkológiai előadás-sorozatot először szerveztek Erdélyben. A képzésen szó esett a betegség okozta traumáról, a lehetséges pszichológiai segítségről, de a veszteség feldolgozásáról, valamint a prevencióról is.
A pszichológuscsoport szupervizora dr. Riskó Ágnes klinikai szakpszichológus, aki 1989-ben kezdett el dolgozni pszichológusként a budapesti Országos Onkológiai Intézetben, és ezt a munkát 2014-ig folytatta. Az utóbbi években csatlakozott hozzá az a fiatal csapat, akikkel Kolozsvárra érkezett.
Az első részben azt feszegettem, mi is a pszichológus szerepe az onkológián, a gyógyulásban:
Riskó Ágnes onkopszichológussal Rácz Éva beszélgetett.
Nincs recept. De kitartó munkával, a pszichológus is része lehet a terápiás csapatnak.
Nemrég hallottam a televízióban: Romániában évente 84 ezer új rákbeteget diagnosztizálnak, és több, mint 40 ezren halnak meg a betegség miatt. Míg az első adat szinte azonos az európai átlaggal, a második sokkal magasabb annál.
Romániában a szűrővizsgálatokra senki sem kötelez minket, mint ahogyan (Magyarországgal ellentétben például) arra sem kötelezik sem a háziorvost, sem a nyilvántartásában lévő betegét, hogy legalább évente egyszer találkozzanak. Pedig a megelőzésnek, a jól időzített, rendszeresen elvégzett szűrővizsgálatoknak óriási szerepe volna a túlélési arány növelésében, a betegség leküzdésében.
A prevenció nem csak az egyén felelőssége – mondja a pszichoterapeuta.
Dr. Riskó Ágnes onkopszichológussal és csapatával, valamint a mintegy 50 résztvevővel a képzés szüneteiben sokat beszélgettünk betegségről, felelősségről, megelőzésről. Arról, hogy hogyan segíthet a gyógyulásban a betegnek és a családjának is a segítő, a pszichológus.
És hadd zárjam azzal, amiben az interjú után is egyetértettünk a csapattal és vezetőjével: a daganatok több formája – idejében felfedezve és megfelelően kezelve – ma már nem jelent egyértelmű halálos ítéletet.
Rácz Éva
Szerkesztő: racz.eva, 2016 június 14, 22:28 / actualizat: 2016 június 17, 10:37