Nincs olyan, hogy pozitív diszkrimináció!
49 emberéletet követelt egy lövöldözés egy orlandói melegbárban. Az esetet minden idők legnagyobb vérengzésének mondják Amerikában. Az esemény kirobbantója a gyűlölet, amelyet az elkövető a bárban ünneplő melegek ellen érzett.
A második:
A képviselőház jogi bizottsága elutasította azt a Bogdan Diaconu-féle törvénytervezetet, amely az RMDSZ alkotmányon és törvényen kívüli helyezését írta elő, valamint terrorista szervezetekkel asszociálta a szövetséget.
Mi a közös bennük? Az, hogy valamely csoport elleni gyűlölet keltéséről szól – bár az egyik alapja a nemi meggyőződés, a másiké pedig egy csoporthoz való tartozás. S ugyanígy jogtalan megkülönböztetés a rasszista bekiabálás a futballpályákon, hasonló megnyilvánulás a médiában, vagy – mint kiderült – az is, ha egy beteget nem tájékoztatnak anyanyelvén a betegségéről.
Egyenlőség és diszkrimináció címmel tartott előadást a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének Riporteriskolájában Haller István, az Országos Diszkriminációellenes Tanács tagja. Hallottunk arról, hogy mekkora büntetéseket rónak ki a kihágásokért – és miért éppen ekkorákat, és arról is, hogy a magyar közösség kevésbé használja ki a tanácshoz való fordulás lehetőségét.
De először járjuk körül a diszkrimináció fogalmát, és a Tanács működését.
A többnyire fiatalokból és újságírókból álló hallgatóság kérdései roppant szerteágazóak voltak: mennyi büntetést szabnak ki egy kihágásért, követik-e, hogy befizették-e a büntetést, mi történik akkor, ha a megbüntetett nem tud fizetni, stb.
A továbbiakban pedig leginkább a magyar-román ügyekre tértünk ki:
Ha valamely jogsértő megkülönböztetés miatt panaszuk lenne, az intézményt elérhetik telefonon (021 312.65.78; 021 312.65.79 – Bukarest, 0372.273.753 – Marosvásárhely), vagy a www.cncd.org.ro honlapon keresztül küldött üzenetben.
Szerkesztő: racz.eva, 2016 június 15, 09:04 / actualizat: 2016 június 17, 10:52