Az álcázott ara feldobott harisnyakötője
Elmélkedtek már arról, hun gyökerezik egy rahedli furcsa esküvői szokás? A brit Mirror utánajárt néhány közhasználatú nemzetközi úzus eredetének, és meglepő magyarázatokra bukkant…
Nálunk mondjuk kevésbé dívik, mint a menyasszony ellopása, de azért széles körben elterjedt a boldog ara harisnyakötőjének feldobása. Amolyan kárminimalizáló gyakorlatként alakult ki, valamikor a XIV. században. Akkortájt ugyanis a zemberek szilárdan hitték: szerencsét hoz lenyúlni a menyasszonyi ruha valamely összetevőjét. Mármint a viselőjéről.
Ennél valamivel misztikusabb megfontolások állnak a koszorúslányok lehetőleg azonos ruhája mögött!
Ők – mármint a nyoszolyólányok – még a római korban csatlakoztak a mindenkori esküvői szertartásokhoz, és karrierük hajnalán szertartásonként egységes csapatmezt viseltek, a menyasszonyt is beleértve. Hogy miért? Nos, amolyan álcázás végett, biztonsági okokból! Hogy ne lehessen egyből kiszúrni, melyikük a főszereplő.
Köztudott ugyanis, hogy a gonosz szellemek bármely boldog eseményt személyes kihívásnak tekintenek, és megpróbálnak keresztbe tenni! És akkor még nem szóltunk a kikosarazott kérőkről, akik szintén veszélyes üzemmé tehetik a lagzit…
Szóval a koszorúslányok amolyan elterelő célpontokként is működtek. Ami az angolszász hagyományt illeti: az arák a viktoriánus korban kezdték túlöltözni női segéderőiket. Erre maga Viktória királynő szolgáltatott precedenst, minek utána talpig fehérben jelent meg az oltár előtt. Brit tudósok egy csoportja addigra már vélhetően megállapította, hogy a gonosz szellemeknek sem a ruha teszi az embert, úgyis van annyi eszük, hogy kiszúrják a sok egyforma csomagolásból az igazán fontosat!
A mirror.co.uk nyomán
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2016 június 16, 14:21 / actualizat: 2016 június 17, 10:49