Európai Parlament – Brexit-tanulságok képviselői szemmel
Rendkívüli plenáris ülést tartott kedden az Európai Parlament, hogy megvitassa a brit kiválási döntés nyomán előállt helyzetet, teendőket.
Közös érdek, hogy az EU és Nagy-Britannia konstruktív és kölcsönösen előnyös viszonyban maradjon egymással. Az elhúzódó politikai patthelyzet senkinek sem jó – mondta a tanácsi soros elnökséget képviselő Jeanine Hennis-Plasschaert, aki azt is hozzátette: elegendő időt kell adni az Egyesült Királyságnak, hogy összeszedje magát és meghozza a szükséges döntéseket. Most Európa egyik dolga az, hogy meggyőzze polgárait, az egység marad a legjobb megoldás.
“Nem hagyunk cserben titeket!” – ígérte a zömében maradáspárti brit ifjúságnak Manfred Weber, az Európai Néppárt német frakcióvezetője, aki szerint a populisták nyerték a népszavazást. “Szégyellje magát!” – mondta Weber Nigel Farage-nak, akit kampányígéretei miatt hazugnak nevezett.
“Ma egy új projektet lehet indítani, de ne csodálkozzunk, ha Dániától kezdve Írországon át Görögországig nagy a gyanakvás” – fogalmazott Philippe Lamberts, a zöldek belga vezetője. “Vissza kell térni az európai projekt gyökereihez; békét és fenntartható prosperitást kell nyújtani a polgároknak!” – hangsúlyozta.
“Önök még mindig tagadásban élnek” – mondta felszólalásában Nigel Farage, a Szabadság és Közvetlen Demokrácia Európája képviselőcsoport brit szónoka, aki azt jósolta, hogy nem Nagy-Britannia lesz az utolsó ország, amely kilép az EU-ból.
A brit népszavazást a berlini fal lebomlása óta történt messze legfontosabb történelmi eseménynek, a brit szavazók segélykiáltásának nevezte Marine Le Pen, a Nemzetek és Szabadság Európája csoport frakcióvezetője. Ugyanezen frakció holland képviselője, Marcel De Graaff szavai szerint június 23-a a felszabadulás fantasztikus napja a britek számára, és egyben egy hamvába holt politikai projekt végnapjainak kezdete. Felszólította Juncker elnököt és az egész Bizottságot, hogy testületileg mondjanak le. “A politikai és gazdasági integrációt meg kell állítani, az EU szétszedését el kell azonnal kezdeni” – mondta a képviselő.
A képviselők felszólalásaira reagálva Hennis-Plasschaert a következőket mondta: “Ebben a helyzetben nem több vagy kevesebb Európára, hanem jobb Európára van szükség. Egyértelmű, hogy azonnal cselekednünk kell. Az Unió csak akkor létezik, ha a polgárok milliói állnak mellette, és ezt a támogatást nem lehet biztosra venni.
TANULSÁGOK HONI SZEMMEL
Mi Winkler Gyula néppárti képviselőt kérdeztük, milyen hangulatban zajlott le a tegnapi ülés, mi mindent jelent(het) az emberközeli Unió és politizálási mód, meg a közösség reformja.
Riporter: Papp-Zakor András
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2016 június 29, 17:29 / actualizat: 2016 június 30, 17:38