Katonai puccs Törökországban
Katonai puccskísérlet történt az éjszaka Törökországban. A csíny – úgy tűnik – eredménytelen volt, a helyzet csendesedni látszik.
Tegnap este a hadsereg megszállta Ankara és Isztambul stratégiai pontjait, és közölte, hogy átvette a hatalmat: szükségállapotot, kijárási tilalmat rendeltek el. Nem sokkal később a miniszterelnök nyilatkozott, aki, szerint sikertelen hatalomátvételi kísérlet történik, amit nem is kellene puccsnak nevezni. Később a tenger mellett nyaraló Recep Tayyip Erdogan elnök jelentkezett be Facetime-on, hogy elmondja, a puccskísérlet a hadseregen belüli kisebbség műve, akiket legyőz a sereg hozzá hű része. Mindeközben több fegyveres összecsapás történt a stratégiai fontosságú helyszíneken, például rendőrségnél, az állami televíziónál. A parlamentnél három nagy robbanás volt. A kormányhoz hű csapatok lelőttek egy puccsista helikoptert is.
A harcoknak 60 halottja van, 100 fölötti a sérültek száma, 120 puccsistát letartóztattak. Ezzel egy időben lezárták az ország határait, a fontosabb hidakat és a reptereket. Emiatt sok turista az országban rekedt, illetve nem utazhatott be Törökország területére. A román külügyi tárca figyelmezteti mindazokat, akik Törökországba utaztak volna nyaralni – halasszák az utat, mindaddig, amíg a helyzet teljesen biztonságossá válik. Másrészt a törökországi Román Nagykövetség bármikor hívható telefonszáma +90 – 539.663.35.69. Itt szükség esetén segítséget lehet kérni.
A török köztársaság kemáli-világi alapelveinek védelmezőjeként fellépő hadsereg 1960-ban, 1971-ben, 1980-ban és 1997-ben is beavatkozott a politikába. Kétszer: 1960-ban Cemal Gürsel tábornok vezetésével, és 1980-ban Kenan Evren tábornok alatt át is vette a hatalmat. Legutóbb 2007-ben például azért volt feszültség Erdogan és a hadsereg között, mert a vezérkar kifogást emelt Erdogan államfőjelöltje, Abdullah Gul ellen. 1960 óta négyszer döntötte meg a hadsereg a kormányt, az Erdogan-kormány elődjét is.
A legvéresebb katonai államcsíny 1980 szeptember 12-én történt. Akkor a hetekig tartó felfordulásban százezreket vettek őrizetbe, 250 ezer ember ellen emeltek vádat, ötven embert felakasztottak, többen a kínzásokba haltak bele, tízezrek pedig külföldre menekültek.
Szerkesztő: emoci, 2016 július 16, 07:05 / actualizat: 2016 július 16, 14:17