Törökország nem európai útja
Három hónapos rendkívüli állapotot hirdetett a puccs nyomán Recep Tayyip Erdogan török elnök. Szerinte más országok is közrejátszottak az ellene szervezett puccs-kísérletben.
A maga részéről Németország felkérte Ankarát, hogy őrizze meg a jogállamiságot, és az eseményekkel arányos megtorlást foganatosítson. A német külügy felhívta a figyelmet, hogy többeket máris mindössze politikai meggyőződésükért, nem pedig bűncselekményekért vontak felelősségre a tízezreket érintő tisztogatás során.
A török elnök kitart amellett, hogy visszavezessék a halálbüntetést Törökországban. Az Európai Unió képviselői hevesen tiltakoztak, és mint arról beszámoltunk, a halálbüntetés bevezetése ellentétes az Unió által vallott elvekkel, így Törökország, ha bevezeti azt, akkor lemondhat az uniós csatlakozási terveiről. Recep Tayyip Erdogan a beszédében úgy fogalmazott: a világ nem csak Európai Unió, más országokban is van halálbüntetés.
A tömeges letartóztatások ellenére a török hadsereg ütőképes – biztosít a NATO.
Az Észak-Atlanti Szövetség főtitkára, Jens Stoltenberg tegnap este elmondta: bízik benne, hogy Törökország a történtek ellenére is elkötelezett tagja a katonai tömbnek, és eleget tesz feladatainak. A főtitkár elmondta: reméli, hogy a NATO elveinek megfelelően és a történtekkel arányos módon járnak majd el a török hatóságok a puccs ügyében.
agerpres.ro
Szerkesztő: banyai.margo, 2016 július 21, 07:42 / actualizat: 2016 július 21, 9:29