A Teremtés a 67455. napon
Télen-nyáron egyaránt jó a Teremtést meghallgatni: a Haydn-oratórium Magyarországon évek óta a MÜPA újévi koncertprogramja, pár napja pedig az is bebizonyosodott, hogy nyáridőben is rendkívül népszerű: július 22-én zsúfolásig megtelt a Szent Mihály templom, és a népes hallgatóságnak az utolsó tételekbe bizony meglehetősen zajosan belesüvítő főtéri rally sem tudta kedvét szegni.
Haydn oratóriumát a Hittfeldi Vegyeskar és a kolozsvári Szent Cecília kórus és zenekar szólaltatta meg Potyó István vezényletével. Az előadással az előadók Guttman Mihály és Gabriella emléke előtt tisztelegtek, születésük 90. évében.
A grandiózus mű megszólaltatása az optimális időbeosztás mellett a mű egységének megragadását is feltételezi — mondja az est karmestere, Potyó István.
A közös előadás ötlete már évekkel ezelőtt felmerült, s a két énekkar már megszólaltatta együtt a művet – árulta el Ádám Marius, a Hittfeldi kórus karnagya, aki a koncerten Ádám szerepét is énekelte.
A technikailag is nagyon igényes szólam elmélyült felkészülést feltételez – mondotta a Raphael arkangyal szerepét tolmácsoló Sándor Csaba.
Uriel arkangyalra a teremtés-történet fontos pillanatainak tolmácsolását bízta a zeneszerző – mondja Pataki Adorján, aki évekkel ezelőtt már énekelte a mű tenor szólamát.
Kolozsváron köztudottan nagy múltja van Haydn oratóriumának: a mű megszólalt például a zeneszerző halálának 200. évfordulóján, de a Teremtés-előadások már az egykori magyar konzervatórium életében fontos mozzanatokat jelentettek. 1839-ben a bemutató kedvéért készült el a szövegkönyv fordítása is. A Teremtés akkor a Redutban hangzott el, Ruzitska György vezényletével, olyan nagy sikerrel, hogy öt nappal később meg kellett ismételni. A péntek esti koncert apropóján az előadók azt is napra pontosan kiszámították, hogy hány nappal ezelőtt ismerhette meg a kolozsvári közönség a művet.
Szerkesztette: Benkő Judit
Munkatárs: László Tibor
Fotók: Szent Mihály Templom
Szerkesztő: benko, 2016 július 28, 22:28 / actualizat: 2016 július 29, 20:22