Kiküldött dolgozók – irányelv-módosítás frontátvonulással
Az Európai Bizottság március 8-án módosító javaslatot terjesztett elő a kiküldött dolgozók helyzetét szabályozó irányelvhez. Ennek lényege, hogy az elkövetkezőkben a más országból származó munkavállalókat a befogadó államban érvényes alkalmazotti jogok illetik meg, a minimálbértől a különböző társadalombiztosítási vonzatokig. Más szóval: például a Németországba időszakos munkára kiközvetített lengyel munkásnak akkor is meg kell fizetni a német minimálbért, ha otthoni cége alkalmazásában dolgozik egyébként.
A javaslat ellen 10 volt szocialista ország – köztük Románia – parlamentje, illetve Dánia is megindokolt kifogást fogalmazott meg, a szuverenitás elvének megsértésére hivatkozva.
Marianne Thyssen foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős európai biztos múlt héten bejelentette: a kifogásokat mérlegelték, de megalapozatlanoknak ítélték, így fenntartják előterjesztésüket. Az uniós eljárásrend szerint a javaslatról ezek után az Európai Parlamentnek is szavaznia kell, illetve jóvá kell hagyja a Tanács.
Ki számít kiküldött alkalmazottnak, és miért berzenkedünk az új javaslat ellen mi, kelet-európaiak? – kérdezte Winkler Gyula EP képviselőt Papp-Zakor András.
Interjú, web-cikk: Papp-Zakor András
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2016 július 28, 15:03 / actualizat: 2016 július 29, 11:44