Elnök a pályán
A két-három éve még turistaparadicsomnak számító országba már csak üzleti érdekből vagy hivatali megbízatással érdemes utazni – ha valami látványosat elért Erdogan elnök, hát ezt mindenképp bejegyezheti politikai karrierjének teljesítményei közé. Stratégiai kulcsszerepét túllicitálva Ankara előbb Európát fenyegette meg, majd rakétával üzent Putyinnak is, most pedig otthon teremtene rendet. Pontosabban vágna: a kurdokat és a belső ellenzéket egyszerre szeretné kiiktatni Törökország jelenlegi ura. Olyannyira, hogy már át is lépi a szír határt, nehogy a kurdok az amúgy közös ellenséget, az Iszlám Állam fegyvereseit kiszorítsák az egyik városból, és mértéken felül megerősítsék pozíciójukat.
Erdogan ott téved, hogy szinte mániákus megrögzöttséggel a térség meghatározó tényezőjévé akarja kinőni magát, és ebbéli igyekezetében eddigi sakkhúzásaihoz képest aránytalanul többet kockáztat. Az amerikaiakkal kiadatná az Egyesült Államokba száműzött ellenfelét, az oroszokkal látványosan békülne, és a belviszonyokat diktatórikus módszerekkel rendezné. Tisztviselők, katonák, üzletemberek ezerszám kerülnek börtönbe, mert részük lehetett a júliusi puccskísérletben, pedig többnyire csak ültek otthon és drukkoltak.
Most már a focidrukkerek sincsenek biztonságban. Hakan Sükürt, a török labdarúgás Hagiját is le szeretnék tartóztatni, de a Galatasaray egykori sztárja szerencsére házon, illetve országon kívül van. További három játékos ellen indult eljárás, egyiküket már le is csukták a házkutatással körített akcióban. Azzal vádolják őket, hogy az ellenzék fegyveres szervezetének tagjaiként veszélyeztetik az állam biztonságát. Ez a teljhatalmi reflexek egyik iskolapéldája. Az UEFA, az európai labdarúgás legmagasabb fóruma egyelőre nem tiltakozott, a török sajtót megfélemlítik. A következő lépés a focibajnokság betiltása lenne, ha nem akar Erdogan félmunkát végezni. Ebben a ritmusban viszont valószínűbb, hogy a második félidőre kapkodóvá válik a játéka, egyre többet improvizál, és ezzel gyarapítja a tévedések esélyeit. Konfliktusövezetben levő NATO-tagállamként a biztonság pilléréből hatványozottan rizikós feszültséggóccá válni rekordidő alatt – ez is jelentős eredmény, de – a sportnyelvnél maradva -, kétséges, hogy hosszabbításra mentené a meccset.
Rostás-Péter István
Szerkesztő: fulopnoemi, 2016 augusztus 26, 10:11 / actualizat: 2016 augusztus 27, 15:17