Újraélednek Szatmárnémeti testvérvárosi kapcsolatai
A Partiumi Magyar Napok 15. kiadása a szórakozás mellett arra is alkalmat adott, hogy a magyarság politikai képviselőit megkérdezzék a polgárok. Sőt, a rendezvény több éves hagyománya szerint, a politikusok hívják meg az érdeklődőket egy fröccsre. A kérdések legtöbbje a Szatmár megyei utak állapotára, illetve Szatmárnémeti közlekedésére vonatkozott, elvégre jelen volt a beszélgetésen a polgármester és a megyei tanács elnöke is, valamint több helyi és megyei tanácsos. Vendégként ott ült közöttük Babják Zoltán, a kárpátaljai Beregszász polgármestere. Mint kiderült, ő sem először járt a rendezvényen, hiszen 2010 óta a két település testvérvárosi kapcsolat is működött – egy ideig. Aztán inkább csak létezett. Mert az utóbbi négy évben, amint Kereskényi Gábor két hónapja megválasztott szatmárnémeti polgármester fogalmazott, a város összes hasonló kapcsolatát lélegeztetőgépen tartották.
Milyen alapokra épült ez a kapcsolat? Miért láttak benne lehetőséget? És milyen jövője lehet? Három polgármester válaszolt, hiszen ott volt a municípium korábbi, többszörös alpolgármestere, majd polgármestere, Ilyés Gyula. Szatmárnémeti 2010-ben az ő vezetése alatt létesített hivatalosan testvérvárosi kapcsolatot az ukrajnai – vagy mondjuk inkább így: kárpátaljai, avagy kelet-felvidéki Beregszásszal. Akkor az a furcsa helyzet alakult ki, hogy három ország testvérvárosainak polgármestere egy nyelven beszélt, hiszen nem csak Nyíregyháza, de Szatmárnémeti és Beregszász polgármestere is magyar volt.
Összeállításunkban elsőként Babják Zoltán számol be arról, hogy Kárpátalján gőzerővel dolgoznak egy tábor létrehozásán, ahová Beregszász 18 testvérvárosából, köztük Szatmárnémetiből, Csíkszeredából és Székelyudvarhelyről is várnak majd táborozókat. A továbbiakban Kereskényi Gábort és Ilyés Gyulát kérdezte Rácz Éva:
Szerkesztő: fulopnoemi, 2016 augusztus 31, 09:51 / actualizat: 2016 szeptember 1, 9:06