Zenetér: Utolsó esély a zenepedagógus-jelölteknek
Nyakunkon a szeptember, ami azt is jelenti, hogy kezdődnek az őszi felvételik. A Babeş-Bolyai Tudományegyetemen maradtak még tandíjmentes helyek például a zenepedagógia szakon, vagy ahogyan zenei berkekben előszeretettel emlegetjük, a “zenepedán” . Ezekért érdemes versenybe szállni mindazoknak, akik a magyar nyelven szeretnék zenei tudásukat fejleszteni.
Kis kar, családias és vidám hangulat, változatos események:
ilyen a diákélet a zenepedán – mondja Lukács Olga. A Református Tanárképző Kar dékánját azért hívtuk meg a Zenetérbe, hogy elbeszélgessünk a szakról, a bejutási, illetve a képzési lehetőségekről.
Az énekkar – a zenepedagógia büszkesége
Az együttes nemcsak belföldön, hanem külföldön is turnézik, műsora változatos, mitöbb, hamarosan egy musical is repertoárra kerül:
Lukács Olga egy CD-t is hozott a kórus felvételeivel, úgyhogy az elhangzottakat „alátámasztandó”, belehallgathatunk: Bárdos Lajos kórusműve (Nosza lelkem) hangzik el.
Most pedig képzeletben kicsit visszaugrunk az időben: 2013 nyarán ugyanis magyar szerzők műveiből összeállított hangversennyel lepte meg a zenekedvelőket a Koncertek az orgonáért jótékonysági hangversenysorozat keretében a kamarakórus. Az együttes nem csak remekül énekelt, hanem érezhetően jó társaságnak is bizonyult. A feltételezést Windhager Geréd Erzsébet karnagy is megerősítette.
Konferenciák: zeneterápia, egyházzene
Most ismét képzeletbeli időutazást ajánlok, természetesen a zenepedagógia szak révén: 2012-ben például A zene szerepe a pedagógiában és a gyógyításban címmel szerveztek konferenciát a Babeş-Bolyai Tudományegyetem református tanárképző karának zenepedagógia szakán. A gyógyító zenehallgatás rohanó világunkban egyre fontosabb lehet, s az új harmónia, új egyensúly keresésében a zene is fontos szerepet játszhat – mondotta akkor Kirkósa Júlia énekesnő, a két napos tudományos konferencia szervezője.
Péter Éva évente szervez egyházzenei konferenciát, többnyire a református zene legkiválóbb kutatóinak közreműködésével: Berkesi Sándor Liszt-díjas karnagy például visszatérő vendége ezeknek a tudományos rendezvényeknek.
A zenepedagógia szak akár a zenés színpadi sikerek felé is utat nyithat. Ezt éppen mostanában az a tehetségkutató is bizonyította, amelyet a Kolozsvári Magyar Opera rendezett, ifjú énekesek felfedezése érdekében, akik közül páran az évadzáró gálán már hallatták is hangjukat. Ebben fontos segítséget nyújtott a fiatal és tehetséges Köpeczi Sándor, aki a zenepedagógia szak végzettjei között is felfedezett remek hangokat.
A szak tehát eseményekben gazdag diákéletet, a jövőben pedig változatos életút-lehetőségeket jelent – ígéri Lukács Olga.
Reméljük, sikerült meggyőznünk a leendő zenepedagógusokat, hogy érdemes versenybe szállni szeptember 12-én a tandíjmentes zenepedagógia helyekért. Sok sikert!
Szerkesztette: Benkő Judit
Fotók: BBTE-RT-Zenepedagógia
Szerkesztő: benko, 2016 szeptember 1, 10:33 / actualizat: 2016 szeptember 2, 12:11