Önmagácska stanglicska – egónk a bot végén
A szelfizésként ismert nárcisztikus aktus egyre jobb eséllyel nyomul a leggügyébb kortárs népszokásnak járó, nyomás alatt serdült pálmáért.
Az áldozatok sem hiányoznak, akad, aki szikláról veszekszik alá másfelé figyelés okán, van aki vonat alá menend és a forgalmas közterületen szelfiző borítékolhatóan kikezdi sürgősebb teendők által szólított felebarátainak idegeit.
A teljes értékű szelfizőt méteres stanglival, úgynevezett selfie stick-kel súlyosbítva forgalmazzák, ezt maga elé tartva szokott keresztbe állni sétányon, múzeumlépcsőn, cethal szájában, hogy a végére (mármint a pálcáéra) illesztett ötletestelefonnal panorámaképet követhessen el sajátmagácskájáról és becses társaságáról.
Zordabb intézmények – mint mondjuk a bécsi Kunsthistorisches – kerek perec tiltják a selfie bottal való belépést, ám magatartásuk – valljuk be – kockázatos, hiszen lassacskán ki a franc kíváncsi ömagában mondjuk egy festett németalföldire?! Világos, hogy nevezett patinás érdektelenségét kizárólag szerénységünk melléörökített képmása dobhatja meg!
Vannak azonban hallgatag, ám annál cselekvőbb ellenzői is az önmagácska stanglicskának. Az Újvilág Új York-hoz címzett városában él egy Buddy Bolton nevű komikus, kinek legújabb performansza, hogy méretes ágnyíró ollóval lopakodik az önfeledt szelfizők közelébe, majd egyetlen nyisszantással kettészeli botjukat. Az okostelefon a levágott botvéggel ilyenkor akkorát csattan a flaszteren, mint míves vicc poénja az ózondús légben!
Az eljárást szemléltető Youtube-videót hat nap alatt csaknem 738 ezren nézték meg. A szemlélők közül majdnem tizenhatezren jelezték nemtetszésüket, valamivel több, mint négyezren lájkolták a bemutatót. Tény és való, hogy a drasztikus eljárás az esetek túlnyomó többségében halálesettel végződik. A vétlen megboldogult a telefon, ki a rossz nyelvek szerint ráadásul gazdájánál klasszisokkal okosabb.
Buddy Bolton állítja: ő és elvbarátai nem akarnak semmi rosszat, mindössze arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy a selfie bot súlyosan károsítja az interperszonális kommunikációt, felhasználói pedig tünetszerűen kóros egóburjánzásban szenvednek. Ezért a sebészeti beavatkozás…
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2016 szeptember 6, 19:48 / actualizat: 2016 szeptember 7, 10:57