Zenetér: Tiszta forrásból – a legeslegjobbat
A szarvasfiú sokat idézett szavai alapján, Csak tiszta forrásból a legeslegjobbat „kóstolgathattuk” szeptember 7-én este a Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekar rendkívüli hangversenyén, Kocsis Zoltán vezényletével.
Ahogyan mondani szokták, éppen csak a csilláron nem lógtak az érdeklődők, de még a jobb látási viszonyokkal kecsegtető lépcsők is mind „gazdára” találtak az előadáson, amely egyúttal új évadot is indított a Kolozsvári Magyar Operában, a nagyhírű Nemzeti Filharmonikusok mellett a Marosvásárhelyi Filharmónia kórusának, valamint a Fölszállott a páva tévés vetélkedő díjazottjainak közreműködésével, köztük a Parapács zenekarral és a Czifra Táncegyüttessel. Az előadás a Cantata profana sokat idézett gondolata alapján Bartók- és Kodály-műveket állított közvetlen párhuzamba az azokat ihlető eredeti népi dallamokkal.
A „historikus popzene” múlthoz és Európához is kapcsol
– mondja Sebő Ferenc népzenekutató, az előadás házigazdája.
„Itt van ez a historikus popzene, így szoktam ugyanis nevezni a népzenét, itt van egy magas fokú koncertmuzsika, ez a kettő bizonyos pontokon a zenetörténetben is tudott találkozni. Most megint ilyen zenetörténeti pillanat van: megmutatjuk a természetüket eredeti formában, és utána halljuk azt is, hogy milyen ‘épület’ keletkezett belőlük.”
Minőségi borok, színvonalas zenék
Ahogyan a minőségi borokat is szívesen kortyolgatjuk, ugyanúgy a zenében is örülünk, amikor a legjobbat hallgathatjuk – véli Kovács Géza, aki csak félig-meddig tréfásan hasonlítja a színvonalas interpretációt a finom borokhoz: a zenekar főigazgatója hangsúlyozza, hogy a Nemzeti Filharmonikusoknál ugyanis a maximalizmus a világ legtermészetesebb dolga, a zenekar mindennapos célja.
„Ha a közönséget nagyon érdekli ez a különleges találkozás, az nem a véletlen műve. Ahogyan az ember megörül annak, ha igazi nemes bort ihat, nem valamilyen műanyaggal előállított szörnyű folyadékot, úgy örülünk annak, ha nem olcsó műzenét, hanem a legértékesebb népzenét hallhatjuk, legyen az bármilyen eredetű.”
A népi eredeti és a zeneszerzői megvalósítás szembesülése az előadás során egyértelműen pozitív hatást gyakorol az előadókra – erősítette meg Kocsis Zoltán, a Magyar Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója, az előadás karmestere.
„Magam is éreztem, hogy miután a Parapács együttes eljátszotta, a Czifra Táncegyüttes eltáncolta a darabokat, a mi alapvetően klasszikus zenén nevelkedett együttesünk is másképp játszott, lendületesebben, stílusosabban, öntudatlanul átvéve azokat az elemeket, amelyek ennek népzenei stílusnak az előadási gyökereit adják.”
Tükör, amelyben önmagunkat, múltunkat is felfedezhetjük – mondja Balogh Júlia, a Fölszállott a páva vetélkedő és a koncert ötletgazdája.
„A Fölszállott a pávát azért találtam ki, mert az az érzésem, hogy nem nagyon van hova hátrálni, de az ősi eredetünkhöz érdemes, mert itt a nemzet mindig megtalálta azokat a forrásokat, amelyekre szüksége volt. Úgy éreztem, nem baj, ha tükröt tartunk magunk elé, mert abban magunkra ismerhetünk. „
„Csak tiszta forrásból – Bartók ars poetica-szerű gondolatát rengeteget idézték az idők során, és ma sincs ez másképpen. Gyors egymásutánban a Magyar Operában is két előadás volt ezzel a címmel, lényegében azonos elgondolásra alapozva. A cím jelentéstartalmáról Szép Gyulával, az opera igazgatójával beszélgettünk.
„Ismerni kell a játékteret”
A koncert programjában olyan művek is szerepeltek, amelyeket Kocsis Zoltán hangszerelt. Ezek kapcsán a világhírű zongoraművész, karmester, zeneszerző elmondta: alapkérdés, hogy a hangszerelőnek meglódulhat-e a fantáziája. Meggyőződése: mindenképpen legfontosabb a „játéktér” alapos ismerete, a szerző szellemének tiszteletben tartása.
„A szerző szelleme volt a legfontosabb faktor, aminek a keretei között tudtam dolgozni. Ismerni kell a játékteret, a szabályokat, amelyek nélkül zenei értelemben vett anarchiába csaphat át a munka. Nagyon remélem, hogy sikerült a szerzők szellemiségének megfelelő hangszereléseket készítenem.”
Szeretet és odaadás: a hiteles interpretáció garanciája
A hiteles megszólaltatásban talán a legfontosabb az, hogy én és az általam vezetett Nemzeti Filharmonikusok szeretettel és odaadással foglalkozunk Bartók zenéjével.
Szerkesztő-riporter: Benkő Judit
Szerkesztő: benko, 2016 szeptember 15, 11:42