Filmtettfeszt: mit ajánlanak a szervezők?
Két hét múlva kezdődik a 16. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle Kolozsváron, ahol október 5. és 9. között a versenyprogramban szereplő erdélyi magyar rövidfilmek mellett számos nagyjátékfilmet, illetve animációs- és dokumentumfilmet vetítenek. Az idei kiadás egyik újdonsága a filmkritikaíró műhely, amelyről korábban már szó esett, a további érdekességekről a Hangoló vendégeivel: Buzogány Klárával, a Filmtett főszerkesztőjével és Jakab-Benke Nándor szerkesztővel Szuszámi Zsuzsa beszélgetett.
„Mindig probléma, hogy mitől erdélyi egy film. Idén még érdekesebb lett, mert van a versenyben aradi születésű, Budapesten tanuló, román lány magyar nyelven készült filmje, ami Kolozsváron játszódik, de Budapesten forgatták” – említette a Filmgalopp című versenyprogram kapcsán Jakab-Benke Nándor. A mintegy másfél órás válogatást a Filmtettfeszt összes helyszínén levetítik: ahogy a korábbi években, Kolozsvár mellett idén is 11 erdélyi városban szerveznek 2-3 napos rendezvényt, az egyetlen változás, hogy idén Nagybánya helyett Szatmárnémeti került be a helyszínek sorába. Nagyváradon, Székelyudvarhelyen, Nagyszebenben, Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán, Besztercén, Zilahon és Szatmárnémetiben a kolozsvári rendezvénnyel párhuzamosan, Aradon pedig egy héttel később (október 13-14. között) kerül sor a vetítésekre.
Buzogány Klára a magyar rövidfilmes válogatást emelte ki, amelyben több, komoly nemzetközi fesztiválokon versenyző film is szerepel, illetve az animációs filmeket ajánlotta a közönségnek, amelyeket a 16 éven felüli korosztálynak szánnak. A gyerekeknek az eddigi szemlékhez hasonlóan két klasszikus magyar rajzfilmet vetítenek: Dargay Attila Sárkány és papucs, illetve Az erdő kapitánya című alkotásait.
Idén sem hiányoznak a programból az erdélyi magyar dokumentumfilmek, köztük külön természetfilmes válogatással. „Próbálunk odafigyelni az erdélyi alkotókra, mivel ezek a filmek nehezen jutnak el a nagyközönség elé” – mondta el Jakab-Benke Nándor. Kiderült, jövőre a tervek szerint kizárólag dokumentumfilmek versenyeznek majd a Filmtettfeszten.
Először láthatja majd a kolozsvári közönség Dési András György és Móray Gábor Az éjszakám a nappalod című nagyjátékfilmjét. Buzogány Klára „akciószagú” filmként határozta meg a produkciót, amelynek álmatlanságban szenvedő főhőse nappal hétköznapi életet él, ám éjjel furcsa és veszélyes társaságokba keveredik. Nem vetítették még Erdélyben Kern András Gondolj rám című vígjátékát sem: a film főhőse egy orvos, aki azzal szembesül, hogy meg vannak számlálva a napjai, ezért megpróbálja megszakítani a kapcsolatot a hozzá közel álló emberekkel – ám kiderül, hogy mégis több van hátra az életéből, mint amennyire számított. Horváth Lili Szerdai gyerek című filmje sötétebb hangulatú alkotás, egy leányanya drámája, aki négy éves kisfiáért küzd, azonban esélyeit rontja, hogy maga is még gyerek, és halmozottan hátrányos helyzetű.
Aki lemaradt a Saul fia vagy az Anyám és más futóbolondok a családból kolozsvári vetítéséről, a Filmtettfeszten is megnézheti ezeket, számos más magyar nagyjátékfilmmel együtt. A szemlét Hajdu Szabolcs Ernelláék Farkaséknál című mozija zárja, amely Buzogány Klára szerint „igazi gerillafilm, a függetlennél is függetlenebb alkotás.”
A Sárga csikó díjat a Filmtettfeszt szervezői olyan személyiségeknek ítélik oda, akik munkásságukkal jelentős mértékben segítették az erdélyi filmesek pályájának alakulását. Az idei díjazott Patrovits Tamás animációsfilm-rendező, egyetemi tanár, fesztiválalapító lesz, aki az elmúlt évtizedben rendszeresen tartott animációs foglalkozásokat Erdélyben, és akinek útmutatása alatt több tucat fiatal erdélyi filmes végzett animációs ujjgyakorlatokat, vagy készített animációs rövidfilmet.
Szerkesztő: fulopnoemi, 2016 szeptember 22, 17:37