Csak semmi pánik!
Az ember fia óvatos lény, bizalmatlan és hajlamos a pánikra.
Ezért van az, hogy ha repülőgépen, hajón, áruházban vagy stadionban valamely kollektív kockázati tényező megjelentére figyelmeztetnek, miközben hidegvérünk megőrzésére buzdíttatunk, haladéktalanul letiporjuk felebarátainkat menekültünkben. Vagy ők minket.
A különböző illetékesek jórészt tisztában vannak már ezzel, és legalább a vaklármákat igyekeznek kiszűrni a nagyobb, közlekedő, műélvező vagy más okból összegyűlt tömegek életéből. Így aztán számos helyen és intézményben lokális tolvajnyelven jelentik be a hangosbemondón, hogy mondjuk: “tűz van babám!”
A brit színházakban például Sands úr az, akinek hallatán üdvös lehet diszkréten távozni az intézményből. Amikor őt emlegetik a hangszóróban, azt jelenti, kigyúlt valami a színfalak mögött, oltani hívják a személyzetet. A londoni földalattin Sands úr felügyelői poszton szolgál, ha Inspector Sands-et hívják, kívül tágasabb, mert valahol beindult a tűzjelző.
A londoni Akváriumban Homok úr tisztét stílszerűen Mr. Fish tölti be. Legalábbis egyes források szerint. Ha mégsem, az azt jelenti, gyakran hívják telefonhoz a halakat – írja a Mirror.
Vannak aztán áruházak, ahol “időpont ellenőrzés” (time check) fedőnév alatt fut a primér bombariadó. Ne izguljanak, ez csak az ellenőrzés! Ha kiderül, hogy tényleg van egy bomba az üzletben, azt megmondják közérthetően. És gyün a pánik.
Ha sétahajón Oscar-t emlegetik, nagy valószínűséggel nem a díj várományosai, mindössze arról van szó, hogy vízbe esett valaki.
Szóval, ha angol földön jártukban-keltükben ilyesmit hallanak a hangosbemondóban, ne aggódjanak feleslegesen! Hiszen jó okuk van rá!
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2016 október 7, 10:39 / actualizat: 2016 október 8, 21:39