Kultúrafogyasztás Romániában: a fiatalos alkotóműhelyeké a jövő
A romániai fiatalok sokat olvasnak – ez a 2015-ös romániai kultúrafogyasztási szokásokra vonatkozó felmérés egyik meglepő eredménye. Ennek kapcsán beszélgettünk dr. Kádár Magor kommunikációs szakemberrel, a BBTE oktatójával.
Kádár Magor szerint elsősorban interneten megtalálható olvasmányokról van szó, amelyek könnyen elérhetőek, hiszen ingyenesek vagy nagyon olcsók. A könyvek szerzői számára ez persze nem jelent jó hírt, azonban a zeneipar példájára sokan már rájöttek, hogyan lehet társított termékekkel pénzt keresni. A szakértő példaként a magyarországi pszichológusokat említette, akik közül többen sztárelőadóvá váltak, és hozzátette: a szépirodalomban is akad olyan alkotó, aki egy előadásért ugyanannyit kér cserébe, mint egy híres zenekar.
Szó esett arról is, hogy Kolozsváron most nőtt fel egy olyan generáció, amelynek szokásává vált a klasszikus kultúra fogyasztása, például kőszínházi- vagy operaelőadásokra járnak. Kádár Magor szerint ennek oka hasonló a filmipar román újhullámának sikeréhez: létrejöttek fiatalokból álló alkotóműhelyek, és az onnan kikerülő „termék” már a fiatalok nyelvén szólal meg.
Egyre többször hangzik el, hogy Kolozsvár fesztiválvárossá vált, ami több tényezőnek köszönhető. Ezek közé tartozik az önkormányzat támogatása – legyen szó anyagi segítségről vagy a szükséges infrastruktúra biztosításáról. Ugyanakkor egyre többen vannak azok a szakértők, akik a fesztiválszervezés különböző területeihez értenek, mint például a meghívottak kiválasztása, szponzorkeresés, marketing. A kulturális fesztiválok mellett számos olyan rendezvény is zajlik, mint például a Street Food fesztivál vagy a Color Run, amelyek elsősorban közösségformáló hatásuk miatt fontosak.
Szerkesztő: Papp Levente
Szerkesztő: fulopnoemi, 2016 október 27, 18:18