Kalucsniban a 80-as években
Az 198o-as években egy család élete széthull két házkutatás között. Miközben magánéletbeli gondjaikra keresnek megoldást, a rendszer közbeszól, és pimaszul, ahogyan a hatalom szokott, áthúzza számításaikat. Dragomán György három nemzedéket képzel színpadra, az elhallgatott dolgok, a bizarr körülmények megkövetelik áldozataikat.
A Kolozsvári Állami Magyar Színházban szerdán (november 16) este 8 órától lesz az ősbemutatója Dragomán György „Kalucsni” című drámájának. A „Fehér király” és a „Máglya” szerzője színpadi művében is a múlt felé fordul.
A „Kalucsni” bemutatójáról szóló sajtótájékoztatót a stúdióteremben tartották az alkotók, felfedve az előadás terének titkát. Vagyis beengedtek abba a világba, amelyet a szereplőknek talált ki Miklósi Dénes díszlettervező. Tipikus 8o-as évekbeli tömbházlakást látunk, sok nézőnek úgy tűnhet, a saját foteljeik és konyhabútoruk költözött a színházba. Mindezt egy üvegfal választja el tőlünk, a színészek a mögött fognak játszani, mi pedig a hangok közepében fogunk ülni. Visky András rendező igazi 8o-as évekbeli reality show-t ígér, amelyben az alkotók elsősorban a cinema verité eszközeivel élnek.
Visky András 1992-ben kikérte a saját lehallgatási dossziéját, az 1485 oldalas művet Szatmárnémetiben ki is állította. Ennek tapasztalatai relativizálták mindazt, amit besúgásról gondoltunk. A lekomcsizás, az ujjal mutogatás sokszor olyanoktól érkezik, akik a vasárnapi húsleveshez szükséges csirkéért, vagy más banálisnak tűnő célokért feladták a tisztaságukat.
A Kalucsni előadásban is láthatóak lesznek lehallgatási dossziék, mintegy figyelmeztetve bennünket, hogy még sok történetet meg kell ismernünk. Ezúttal Gál Ernő, Kántor Lajos, Cs.Gyimesi Éva, Könczei Ádám és Markó Béla iratait láthatjuk.
Visky Andrással, a „Kalucsni” rendezőjével beszélgetünk erről a görög tragédiákra emlékeztető Dragomán György-darabról.
Gergely Zsuzsa interjúja
Fotó:Biró István
Szerkesztő: gergelyzsuzsa, 2016 november 15, 16:12 / actualizat: 2016 november 19, 20:43