Kezdeményező szerepre kell törekednie Romániának az EU-ban
Klaus Iohannis elnök szerint Románia túl hosszú ideig játszotta a jó tanuló szerepét az Európai Unióban, és elérkezett az ideje annak, hogy kezdeményező módon szóljon bele az EU jövőjéről szóló vitába. Az elnök a Babeș-Bolyai Tudományegyetem európai tanulmányok karának a vitafórumán tartott előadást és válaszolt a diákok kérdéseire tegnap délután.
„Románia olyan jó tanuló volt, aki megírja a házi feladatot, jól viselkedik, alkalmazkodik, de akinek a hangja alig hallatszik az osztályban. Most azt várja tőlünk a világ, hogy kezdeményező politikát folytassunk, ezért be kell avatkoznunk abba a vitába, hogy milyen legyen a jövő EU-ja” – fogalmazott az elnök.
Klaus Iohannis úgy vélte: helye van a mérlegkészítésnek és a saját szerep újragondolásának, hiszen 2017 január elsején lesz tíz éve annak, hogy Románia belépett az Unióba. Hozzátette: a határozottabb fellépésre az is jó lehetőséget biztosít, hogy 2019 első félévében Románia fogja betölteni az EU soros elnökségét.
„Gyakorlatiasabb, következetesebb, rugalmasabb, valamint az alapelveit és az értékeit jobban tisztelő Európára van szükség” – jelentette ki az elnök. Úgy vélte: az unió stratégiai céljait kell követni, és ezek közé a külső és belső biztonságot, a gazdasági növekedést, a munkahelyteremtést és a belső piac megerősítését sorolta.
Klaus Iohannis hallgatói kérdésre válaszolva elmondta: Románia továbbra is meg akarja őrizni a Moldovával kialakított sajátos kapcsolatát. (Románia keleti szomszédja a múlt héten az EU-hoz való közeledést elutasító, oroszbarát elnököt választott magának.) Kijelentette, Románia a moldovai intézmények támogatásával értetheti meg Moldova lakóival, hogy nem bekebelezni akarja Moldovát, hanem segítő kezet kíván számára nyújtani az ország európai integrációjához. Iohannis elhibázottnak tartotta azt a korábbi bukaresti magatartást, amely személyek támogatásával akarta befolyásolni a moldovai politikát.
Az államfő – szintén kérdésre válaszolva – nem tartotta valószínűnek, hogy az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió viszonya jelentősen változna Donald Trump megválasztása után. Hozzátette: a leendő amerikai elnök NATO-ra vonatkozó kijelentései felébreszthetik azokat a NATO tagállamokat, akik a védelmi ernyő alatt biztonságban tudva magukat visszafogták katonai kiadásaikat. Megjegyezte: Románia nem tartozik ezek közé az országok közé. Az Egyesült Államok és az EU tervezett transzatlanti szabadkereskedelmi szerződésével kapcsolatban hangoztatta: Európában, meglehet, sokan örvendenek annak, hogy Donald Trump az egyezmény ellen szólt, mert így nem kell nekik vállalniuk az elgáncsolás ódiumát.
kvr/mti
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2016 november 17, 22:25 / actualizat: 2016 november 19, 20:35