Hulladékbálna Kolozsváron az Európai Hulladékcsökkentési Héten
Európában nyolcezer kezdeményezés zajlik párhuzamosan, az Európai Hulladékcsökkentési Hét keretében. Romániában mindössze három, ebből kettő Kolozsváron.
Az egyik a Cercul Social egyesület és a Repair-Café csapatáé. (A Repair-Cafék lényege, hogy olyan embereket próbálnak összehozni, akik inkább a fenntartható életstílus irányába keresik az utat. Mottójuk: Ne dobja ki, ha meg is lehet javítani! Vagy újra lehet hasznosítani.) Hétfőtől szombatig minden napra terveztek valamilyen tevékenységet.
Kolozsváron, az Európai Hulladékcsökkentési Hét keretében, szerdán például egy kreatív műhelyt tartanak, újrahasznosítható anyagokból, textilből készítenek táskákat. Csütörtökön az építőiparból származó hulladékok okos újrahasznosításáról beszélgetnek. Pénteken egy nagyon fontos globális problémáról, az élelmiszer-pazarlásról lesz szó. A világszinten előállított élelmiszer egy harmada szemétbe kerül. Ez jelzi, mennyire súlyos a probléma. Călin Diana, a Cercul Social egyesület kommunikációs igazgatója elmondta: „Arról beszélgetünk, hogyan lehetne Kolozsváron létrehozni egy olyan rendszert, amely segítene az élelmiszer pazarlás megelőzésében.” Szombaton este héttől az Ecsetgyárban egy közösségi vacsorával zárják az Európai Hulladékcsökkentési Hetet, közösen a Food Waste Combat-osokal, akikkel szupermarketekből és piacokról megmentett zöldségből és gyümölcsből főznek. „Olyan termékekből, amelyeket egyébként kidobtak volna, mert a fogyasztók nem veszik meg, mert nem olyan mutatós, vagy a szupermarketek kell vegyék a polcról, mert pont aznap jár le a szavatosságuk. A történet hosszú…” – magyarázza Călin Diana. A teljes program itt érhető el, románul.
Az Európai Hulladékcsökkentési Hét-re hívja fel a figyelmet a Horea úti Szamos-hídon elhelyezett, egy bálna farkát formázó hulladékból készült alkotás is.
Călin Diana elmondta: „A bálna már egy hónapja megjelent Kolozsváron, akkor ünnepeltük a Repair-Cafék nemzetközi hetét. Az esemény során kétféle tevékenységünk volt. Egyrészt kolozsváriak által kolozsváriaknak létrehozott tevékenységek, másrészt volt egy nemzetközi önkéntes csapatunk, ők készítették ezt a bálnát. Ciprusról, Törökországból, Moldovából és Romániából érkeztek.”
Hogy mi a bálna szerepe?
„A bálna a bolygónkon létező hetedik kontinenst juttatja eszünkbe, és sajnos a Csendes-óceánon lévő szemét-szigetről van szó. Ez a sziget több mint öt millió tonnás, és nyolcvan százaléka műanyag. Úgy gondoljuk, hogy a bálna-alak eléggé szuggesztív, egy bálna farkát formáltuk meg. Azon túl, hogy a műanyag mennyire káros a környezetünkben – amikor vízbe kerül, és az állatok megeszik súlyos kihatása van az ökoszisztémákra – ugyanakkor a műanyag gyártás kolosszális mértékben hozzájárul a klímatávozáshoz, az üvegházhatást kiváltó gázok kialakulásához.” – részletezte a a Cercul Social egyesület kommunikációs igazgatója
Szilágyi Szabolcs összeállítása:
A hulladékbálna egyébként alig kelti fel a járókelők érdeklődést, kevesen állnak meg elolvasni a három nyelven ráírt üzenetet:
Jó étvágyat! Romániában csupán 5%-át hasznosítják újra a műanyagnak. Több mint 7 millió tonna szemét jut a folyóinkba, tavainkba, mezőinkre, és más helyekre a természetbe ahonnan az élelmünket kapjuk.
Az Európai Hulladékcsökkentési Hét egy minden év november utolsó hetében megrendezett kezdeményezés. Ennek keretében önkéntesek saját akcióötleteiket megvalósítva hívják fel a figyelmet a hulladék keletkezés megelőzésének, a keletkezett mennyiség csökkentésének, a termékek újrahasználatának, valamint az anyagok újrahasznosításának fontosságára.
kvr
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2016 november 23, 11:31 / actualizat: 2016 november 23, 13:46