A Kodály-módszer a világörökség része
Addisz-Abebában lezajlott tanácskozásán az UNESCO felvette a népzene Kodály-módszer szerinti megőrzését a szellemi kulturális örökség listájára.
A Kodály-módszer a legjobb megőrzési gyakorlatok regiszterébe került, ahová azokat a modellértékű módszereket veszi fel a testület, amelyeket nemzetközi szinten is terjesztésre érdemesnek, jó példának tart. Az UNESCO, elismerve Kodály Zoltán etnomuzikológiai, zenepedagógiai és zeneszerzői munkásságát a 2017-es évet kiemelt Kodály-évfordulónak szenteli.
Az UNESCO indoklása szerint “…az elmúlt évszázadban a hagyományos népzene megőrzésének Kodály-módszere segítette a helyi hagyományok átadását, terjesztését és dokumentálását Magyarországon és a külföldi közösségekben.”
A módszer elősegíti, hogy a hagyományos népzene hozzáférhetővé váljon mindenki számára a közoktatásban és a civil szervezetek által, fejleszti a zenei készséget, az érintett közösségeket bátorítja a zene mindennapos használatára. Elősegíti a kutatás, oktatás, közösségi kultúra és a zeneművek együttélését, az összes zenei hagyomány tiszteletben tartását. A módszert 1945-ben illesztették bele a magyarországi iskolai tananyagba.
Szerkesztő: emoci, 2016 december 2, 20:47 / actualizat: 2016 december 3, 12:59