Buza László nemzetközi jogászra emlékeztek Kolozsváron – Beszélgetés Hunyadi Attila Gábor történésszel
Dr. Buza László nemzetközi jogász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Jogi tanulmányait a Sárospataki Református Jogakadémián kezdte, a budapesti illetve berlini jogi karon folytatta, végül Kolozsváron fejezte be, ahol jogtudományi (1908) és államtudományi doktorrá avatták „sub auspiciis Regis” (1909).
A diploma megszerzését követően a kolozsvári tudományegyetem magántanára lett, illetve mindössze 24 évesen jogakadémiai tanár lett Sárospatakon, amelynek 1918 és 1923 között igazgatója volt. Politikatudományt, közjogot és nemzetközi jogot tanított. Egyik fő műve A miniszterek jogi felelőssége (1911), de foglalkozott a királyi család jogi helyzetével, a képviselőház házszabályaival. Ebben az időszakban a közjogi pozitivizmus jeles képviselőjeként azt a dogmatikus módszert követte, amely igen jelentős mértékben járult hozzá a jogtechnika fejlődéséhez is. Emellett odaadó híve volt az universitas-eszmének, amely lehetővé tette, hogy különböző karok oktatói véleményüket kicserélve további indíttatást kapjanak tudományos munkájukhoz.
1923-tól Szegeden, 1940-től Kolozsváron, ezután 1948-tól nyugdíjazásáig (1966) ismételten Szegeden a Nemzetközi Jogi Tanszék vezetője, mindemellett pedig dékán, prodékán és prorektor (1939-40). 1930-ban látott napvilágot monográfiája A kisebbségek jogi helyzete, a békeszerződések és más nemzetközi egyezmények értelmében címmel, amely mindmáig a legrészletesebb magyar nyelvű feldolgozása ennek a témának.
1935-ben jelent meg A nemzetközi jog tankönyve című műve, amely részletesen tárgyalja a nemzetközi jog szabályait, kitérve annak jogi természetére, a jogforrásokra, az államok nemzetközi jogi státusára, a nemzetközi jogközösség szervezetének alapelveire, a nemzetközi szervezetekre és a nemzetközi jogi bíráskodásra, az államok felelősségére és a háború jogára. Ezek olvashatóak többek között a Szegedi Tudományegyetem Állam éz Jogtudományi karának Buza Lászlóra vonatkozó publikációjában.
A kolozsvári egyetem gazdasági és társadalmi kisugárzása (1872-1944) címmel 2016. december 7-én megtartott nemzetközi konferencián dr. Hunyadi Attila Gábor történész a BBTE adjunktusa tartott előadást dr. Buza László nemzetközi jogász életművéről és a Kolozsvári Egyetemen eltöltött éveiről. Az előadóval készült interjút hallgathatják meg.
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: laszlot, 2017 január 7, 11:47 / actualizat: 2017 június 7, 9:28