Erdélyi és magyarországi népzenéről, a török hódoltságtól a Tokosig
Népzenei előadásmódok Erdélyben és Magyarországon – ez a címe a következő előadásnak, abból a sorozatból amelyet a Tokos zenekar szervez. A csütörtökön, este kilenckor kezdődő rendezvényen, a Bulgakovban a hangszeres népzenei, cigányzenei előadásmódokat vizsgálják.
A erdélyi és magyarországi hangszeres népzenei, cigányzenei előadásmódokkal foglakozó est előadója Kelemen László népzenész, zeneszerző, a budapesti Hagyományok Háza főigazgatója. A Tokos zenekar által elindított népzenei előadássorozat kapcsán elmondta: „Nagyon jól teszik, hogy megpróbálják ezen a csatornán is azt a tapasztalatot közkinccsé tenni, amit az előző generációk – akár ebbe magamat is számolom – magukba gyűjtöttek, illetve megfogalmaztak.”
A csütörtök esti előadás egy kísérlet a két „ország” Erdély és Magyarország hangszeres népzenei, cigányzenei játékmódjainak történeti összefoglalására. „Ez a történet akkor indul el, amikor a törökök elfoglalták Magyarországot, középen kettéhasították és akkor két ország jött létre, a keleti, ugye, Erdély a Partiummal, a Részekkel illetve a nyugati amely a Habsburg fennhatóság alá került.” – innen indul ki Kelemen László előadása. A közreműködő zenészek a garanciái annak, hogy nem csak egy ismeretterjesztő előadást fognak majd hallani a résztvevők, hanem a zenei példák élményszerű megszólaltatása is biztosított. Az előadó, Kelemen László mellett ugyanis ott lesz Magyar Állami Népi Együttes két zenésze, Pál István „Szalonna” és Ürmös Sándor.
Szilágyi Szabolcs összeállítása:
A rendezvény házigazdája a Tokos zenekar. Korábban ebben a sorozatban a mezőség Szék, Magyarpalatka és Ördöngősfüzes zenéjéről illetve a 20. században működő kalotaszegi cigányzenészekről, cigányzenekarokról, cigányzenész családokról szervezett előadást. Az estek célja érdekes történetekkel, előadásokkal bemutatni Erdély népzenéjét, zenei kultúráját.
kvr/facebook
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2017 január 9, 13:42