Ne eressze el a füle mellett!
“Nagyon fontos, hogy idejében jöjjenek el, hogy tudják megelőzni a súlyosabb hallásvesztést. Mivel lassan, észrevétlenül csökken az ember hallása, ez megszokottá válik. A rokonok szólnak, hogy túl hangosan szól a tévé, vagy az illető észreveszi, hogy nem mindig érti, amit mondanak neki, ismételtetnie kell az elhangzottakat.”
-mondja Szilágyi-Palkó Csilla, aki évtizedek óta a kolozsvári Mócok úti „Poliklinika”, hivatalos nevén a járványkórház járóbetegrendelőjének audiológusa.
A halláscsökkenés az időskor velejárója, csakúgy, mint a látásromlás. Tíz nagyothalló közül kilencnek időskori nagyothallása van. Ezen kívül tartós zajhatás, különböző betegségek, gyógyszer-mellékhatás, fejet ért trauma, vagy genetikai okok húzódhatnak meg a halláscsökkenés hátterében. A halláscsökkenések három fő típusa van: a vezetéses hallásvesztés, az idegi hallásvesztés, illetve a kettő kombinációja.
A vezetéses hallásvesztés oka az, hogy a hangok a külső-, vagy a középfülben található mechanikus akadályok miatt nem tudnak eljutni a belső fülbe. A halláscsökkenésnek ez a fajtája gyakran csak átmeneti jellegű és sokszor gyógyszeres kezeléssel, vagy orvosi beavatkozással kezelhető. Az idegi hallásvesztés a halláscsökkenés leggyakoribb formája. A belső fülben található ún. szőrsejtek károsodása, illetve elhalása idézi elő. Az esetek 90 százalékát az öregedés okozza. A hallásvesztés ezesetben maradandó, általában mindkét fület érinti, legtöbbször csak hallókészülék segítségével javítható. Felmérések szerint a lakosság tíz százalékának van valamilyen fokú halláscsökkenése. Szilágyi-Palkó Csilla audiológussal beszélgetünk.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2017 január 13, 16:14 / actualizat: 2020 augusztus 5, 12:13