Felekezeti és nemzetiségi viszonyok Kolozsvár régi egyetemén. Beszélgetés Karády Viktor szociológussal
Karády Viktor vagy Victor Karady magyar szociológus, társadalomtörténész, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja. Fő kutatási területe a 19–20. századi franciaországi és közép-európai oktatási intézmények szociálantropológiája, a magyarországi zsidóság társadalomtörténete és identitásmodelljeinek feltárása, valamint a 20. századi francia szociológiai iskola tudománytörténeti elemzése.
A jeles tudóst is vendégül látta az a tavaly decemberben a Kolozsvári Magyar Történeti Intézet és a BBTE által megrendezett konferencia amelynek „A kolozsvári egyetem gazdasági és társadalmi kisugárzása (1872-1944)” elnevezést adták. Karády Viktor előadásának címe:” Vallássajátos rekrutációs eltérések a Kolozsvári egyetemi karok diákságában” volt.
Karády Viktor egyik kedvelt kutatási területe a régi kolozsvári magyar egyetem diákjai életrajzának a kutatása amelyet részben a kiváló kolozsvári román tudós Lucian Nastase segítségével végez. Foglalkozott már az egyetem orvosi karának és az ott tanuló diákoknak a történetével, de természetesen foglalkoztatja a kolozsvári magyar tudományegyetem egészének a története, így a két bölcsészkar és a természettudományi kar is. Az előadásból megtudhattuk, hogy kik és honnan jöttek a város egyetemére tanulni és a diákoknak milyen volt a nemzetiségi és főleg a felekezeti megoszlása a különböző karokon? A budapesti egyetemmel, vagy más középeurópai felsőoktatási intézményekkel való összehasonlítás sem maradhatott el. Végül pedig nem múlasztottuk el feltenni a kérdést: Milyen következtetéseket vonhatunk le a múlt jelenségeiből kiíndulva a mára vonatkozóan?
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: laszlot, 2017 január 16, 11:00 / actualizat: 2017 június 7, 10:09