Kommunista örökségek a Kontűrben
A kommunizmus hagyatékai a kilencvenes évek után születetteknek távoli történetek. Pedig a kor emlékezete lépten-nyomon fellelhető Kolozsvár utcáin, a közbeszédben. A Kontűr január 13-i adásában ezen terhes örökségről beszélgetünk műalkotások vonatkozásában.
Az egykori Szovjetúnió területén bekövetkező csernobili atomrobbanás következményeit és emlékezetét feldolgozó előadással indítja az új évet a Váróterem Projekt. A Reacting Chernobyl című darab szövegei Szvetlana Alekszijevics Csernobili ima és Wladimir Tchertkoff A csernobili bűntett című munkájára épülnek. Ugyanakkor a próbafolyamat során nagyon sok elem a színészek kutatómunkájának köszönhetően került be a Cosmin Matei rendezte előadásba.
Tudták, hogy Kolozsvárnak is van egy kínai nagy fala? És azt, hogy ezt a Mărăşti negyedben lehet megtalálni? A Kontűr második felében, szocmodern építészeti örökségekkel foglalkozunk, ugyanis tavasszal a Mărăşti-piac környékéről indulhat a Korzó Egyesület egyik legújabb sétája. A városnéző körút célja, hogy felhívja a figyelmet a szocialista-modern építészet szépségeire. A témához kapcsolódó képeket a következő linken lehet böngészni.
A lenti play-gombra kattintva először a Váróterem Projekt legújabb előadásáról, a feldolgozott téma jelentőségéről és a próbafolyamatról Csepei Zsoltot és Imets-Magdó Leventét, a színészeket kérdeztük. Majd Barazsuly Viktória Adrienn, Korzó Egyesület egyik munkatársa a szocmodern építészeti örökségekről beszél.
(Képek forrása: Váróterem Projekt Facebook oldala, és a szerző felvételei.)
Szerkesztő: kristalybea, 2017 január 19, 12:07 / actualizat: 2017 május 22, 14:25