Szakaszgyőzelem a Minority Safepack-nek
Megsemmisítette az Európai Bizottságnak a kisebbségvédelem ügyében benyújtott, az európai sokszínűség megőrzését célzó Minority SafePack című polgári kezdeményezést elutasító határozatát az Európai Unió Törvényszéke.
A luxemburgi bíróság a kezdeményezőknek adott igazat és hatályon kívül helyezte a döntést. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, a kezdeményező bizottság tagja és Vincze Loránt, a FUEN elnöke egyaránt üdvözölték a bíróság döntését. Kelemen Hunor elmondta: „örvendünk, hogy az Európai Unió megértette: nem különleges bánásmódot kérünk, hanem annak elismerését, hogy a nemzeti közösségek teljes értékű tagjai a társadalomnak, Európának. Ám fontosnak tartjuk elmondani: bármilyen döntés is született volna a mai nap, nekünk tovább kell haladni azon az úton, amelyen az őshonos kisebbségeket képviselő partnereinkkel elindultunk.”
Az ügy előzménye, hogy 2013-ban egy polgári bizottság felkérte az Európai Uniót a nemzeti és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek védelmének javítására. Ezt, akkor elutasították, az RMDSZ és a FUEN viszont emiatt keresetet nyújtott be az Európai Unió Bíróságán. Ennek adott most helyt a testület. Vincze Loránt, a FUEN elnöke a Kolozsvári Rádiónak elmondta: „Azt gondolom, hogy a mi részünkről mindent megtettünk, ez egy szakmailag nagyon jól előkészített anyag volt, hiszen a mostani eredmény azt mutatja, hogy valóban kikezdhetetlen volt. Nagyon sok támogatónk volt ezen az úton, amely nem ért véget. Most egy fontos szakaszgyőzelmet arattunk, és érdeklődve várjuk, hogy mi a következő lépés.”
Szilágyi Szabolcs összeállítása:
Az RMDSZ és FUEN által kidolgozott Minority Safepack nyelvi, oktatási, kulturális kérdésekben, a regionális politikában, a kisebbségek európai parlamenti jelenlétének kérdésében, a diszkriminációellenesség, a médiaszabályozás és a támogatáspolitika területén javasolt intézkedéseket az Európai Uniónak. A kezdeményezés bejegyzését elutasító európai bizottsági határozat elleni perbe Magyarország a kezdeményezők oldalán, Szlovákia, Görögország és Románia az EB oldalán lépett be.
Az európai polgári kezdeményezés intézményét az Európai Unió Lisszaboni Szerződése hozta létre. Ennek értelmében az Európai Bizottságnak meg kell vizsgálnia minden olyan kezdeményezést, amelyet az unió legalább hét országának legkevesebb egymillió polgára aláírásával támogat.
kvr/közlemény/mti
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2017 február 3, 18:39