Amikor nincs „majd”
Az autizmus idegi-fejlődési rendellenesség, ami csökkent mértékű társadalmi kapcsolatokban, kommunikációs képességekben, abnormális viselkedési és érdeklődési mintázatokban nyilvánul meg. Bár eredete ismeretlen, a genetikai tényezők közrejátszhatnak kialakulásában. A tünetek kisgyermekkorban jelennek meg. Az autizmusra sajátos orvosi kezelés nem ismert, az érintetteknek elsősorban szüleik és a gyógypedagógusok tudnak segíteni. Világszerte minden 68-adik gyermek születik autizmussal. A hazai statisztikák 10.000-nél kevesebb érintettről beszélnek, de az autistákat segítő civil szervezetek több, mint 30.000 személyt tartanak nyilván. Oktatási rendszerünk nem készült fel integrálásukra, felnőtt autistákat felkaroló szervezetek is csak elvétve léteznek. Kolozsváron az Erdélyi Autista Egyesület keretében pár éve megnyílt az első hazai, kifejezetten autista gyerekeknek szánt iskola. Egy bibi van: a magyar autista gyerek kinnreked, hiszen nem tud megtanulni románul. Czegő Attila és Czegő Margaretta, Marika 12 éves autista kisfiú szülei, maguk próbálják kézbevenni sorsukat. Céljuk egy olyan központ beindítása, amely gondját viselné Kolozsvár magyar autista gyerekeinek.
Aki segíteni tud az AABC Központ belendítésében, keresse Czegő Attila Csabát, vagy Czegő Margarettát facebookon. Romániában 2000 óta van lehetősége a munkavállalóknak jövedelemadójuk 2 százalékát valamely civil szervezetnek felajánlani. Az összlakosság negyede támogatja a civileket, 75 százalék nem akar ezzel a lehetőséggel élni, nem tud róla, vagy egyszerűen csak nem veszi a fáradtságot, hogy kitöltse az adóhivatal 230-as számú formanyomtatványát. A formanyomtatványok elérhetőek az Adó- és Pénzügyi Hivatal (Agenția Naţională de Administrare Fiscală) fiókjaiban, a hivatal honlapján, de megkaphatjuk azokat az egyes civil szervezetektől, amelyek a kitöltött nyomtatványokat továbbítják is az Adóhivatalba. Mindenki eldöntheti, hogy a kényelmet választja és akkor az összeg automatikusan az állam központi költségvetésében köt ki, vagy segít másokon.
„Nincs MAJD!. Ha bárki tapasztalja, hogy gyermeke fejlődése nagyban eltér kortársaitól, ne késlekedjen, forduljon orvoshoz. Inkább kapjon egy megnyugtató választ, hogy minden rendben, minthogy hónapokkal, évekkel elodázza a mielőbb elkezdhető korai fejlesztést.” -mondja Czegő Marika.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2017 február 13, 16:13 / actualizat: 2020 augusztus 6, 7:41