Ötletbazár: otthoni tanulás hatékonyan
„Estig tanul otthon a gyermek és hiába”, vagy „hazajön a gyermek, behajítja a táskát a sarokba, interneten cseveg, tévézik, és este felébred, hogy nincs meg a lecke” – panaszkodik a szülő. Tanulni tudni kell, és mint mindent, ezt is meg lehet tanulni. Lássunk hozzá!
A hatékony otthoni tanulás három kulcsszava a szervezés, a helyes módszer és a hangulat.
- Először is tervezzünk. Osszuk be a rendelkezésünkre álló időt hatékonyan. Nagyobbaknál érdemes figyelembe venni, hogy „bagoly” vagy „pacsirta” típusú a gyermek. Van, akinek hajnalban, vagy reggel, délután, illetve este fog jobban az agya. Hatékonyabb a megfelelő időszakra szervezni a tanulást. Ha például „bagoly” típusú a gyermek, nem baj, ha játékkal, sporttal, kikapcsolódással kezdi a délutánt és csak utána tanul.
- Ha otthon ebédel a gyermek, ne kezdjen tanulni közvetlenül étkezés után, tartson inkább egy kis szünetet. Ebéd után szervezetünk az emésztéssel van elfoglalva, könnyen elálmosodunk.
- Mint mindenhez, a tanuláshoz is hangulat kell. Biztosítsunk minél nyugodtabb, barátságosabb környezetet, jó íróasztalt megfelelő székkel, megvilágítással. Legyen a kuckó hangulatos, színes, motiváló, de azért emlékeztessen arra, hogy ott most munka zajlik.
- Vannak, akik nem szeretnek csendben tanulni. Ez esetben engedjük meg a gyermeknek, hogy hallgasson zenét, de csak instrumentálist, vagy olyat, aminek nem éti a szövegét. Ha meg csak csendben tud figyelni, szervezzük úgy a család otthonlétét, hogy ezt tiszteletben tarthassuk.
- Még aznap tanulja meg a leckét, amelyik napon feladták. Így érteni fogja az órai jegyzetet, emlékszik a tanár magyarázataira. A következő napi anyagot már csak ismételnie kell, így jobban rögzülnek az ismeretek.
- Kezdje a tanulást könnyebb tárggyal, ez a bemelegítés. Hasonlókat ne egymás után tanuljon, például a német és az angol leckét, mert megunhatja. Ha változatosabb, érdekesebb a tanulás.
- Felejtsük el a tananyag többszöri, gépies újraolvasását. Tanítsuk meg a gyermeket , hogyan kell tanulni. A lecke többszöri átolvasása, „magolás” helyett, inkább tegyen fel magának kérdéseket a tanultakkal kapcsolatban. Ha például arról tanulnak, hogy II. Rákoczi György vereséget szenvedett a szászfenesi csatában, tegyen fel ilyen kérdéseket: miért, hogyan, mikor, és válaszolja meg azokat. Tanulja meg rendszerezni a tananyagot, kiemelni a fontos dolgokat, megtanulni azokat, és e köré építeni a részleteket, a „kisbetűs” tudnivalót. Ez utóbbi is fontos, a tanár is örülni fog, ha feleléskor a gyermek kiegészíti vele az órán elhangzottakat.
- Készítsen tanulókártyákat a gyermek. Ez olyan, mint a „puska”. Hozzásegíti a tananyag rendszerezéséhez és rögzítéséhez. De meg kell beszélni vele, hogy felmérőnél nem használhatja.
- Használjon kiegészítő eszközöket. Tanítsuk meg neki hogyan kell használni a szótárt, a térképet, mire jó a lexikon, hogyan kell megkeresni a hiányzó információt, hogy az internet nemcsak játékra és csevegésre való, hanem hasznos és érdekes tudnivalók tárháza, annak, aki tudja, hogyan kell keresni.
- Ne tanuljon a gyermek utolsó percben. Ha nagyobb dolgozat elkészítéséről, vagy vizsgáról van szó, fogjon hozzá jóval hamarabb a tanuláshoz, ne egy-két nappal előtte. Szerezze be a szükséges könyveket, nyomtassa ki internetről, amire szüksége lesz, jegyzeteljen, készítse elő az anyagot. Az utolsó percben való tanulással átmegy valahogy a vizsgán, ám az így szerzett ismereteket hamar elfelejti az ember, s következő években, amikor ismét szüksége lenne rá, már nem emlékszik semmire.
- Ha elfárad a gyermek tanulás közben, ha úgy érzi, hogy már nem fog az agya, tartson szünetet. Menjen ki a levegőre, futkorásszon, gördeszkázzon egy kicsit. Felajánlhatunk valami „ajándékot”, ha az egyik tantárgyat befejezte. Nem édességről van szó, hanem meglepetés-uzsonnáról, vagy közös tevékenységről, mondjuk egy társasjáték játszmáról.
- Legyen a gyermeknek szabadideje, szüksége van a pihenésre, erőforrásainak feltöltésére. Szervezzük meg úgy szabadidejét, hogy az legyen kedvére való. A sport, a zenetanulás, a drámakör, a kézműves tevékenység, a tánc nem a tanulástól veszi el az időt, hanem éppen a hatékony tanulást segíti az agyterületek közötti kapcsolatok elősegítésével és erősítésével, valamint azzal, hogy fegyelmezettségre, összpontosításra, kreativitásra, együttműködésre ösztönzi a gyermeket.
Szerkesztő: bardosmaria, 2017 február 22, 17:30