Sajtótörténeti barangolások Cseke Péterrel
„A műszaki fejlődéssel együtt újabb és újabb lehetőséget kap a romániai magyar sajtó. Kérdés, hogy tudunk-e élni ezekkel… Az újabb nemzedékek már internetes bennszülöttek.”
Dr. Cseke Péter sajtótörténész, szociográfus, egyetemi tanár volt a beszélgetőtársam a március 1-jei Sajtóklubban.
A romániai magyar sajtó múltjában kalandoztunk, s közben a jelen számára kerestük a tanulságokat. A professzor úr diákéveiről és tudományos pályafutásáról is mesélt.
Cseke Péter 1968-ban magyar nyelv és irodalom szakon végzett Kolozsváron. Horváth Istvánról írt monográfiájával szerzett doktori címet 1995-ben. Főbb kutatási területei: a két világháború közötti sajtó története, a magyar szociográfia 20. és 21. századi története, a 20. és 21. századi írott és elektronikus média műfajtörténete.
Számos sajtótörténeti könyv szerzője (Borongós ég alatt. Sajtótörténeti tanulmányok. Nap Kiadó, Bp., 2015, Valori ale presei maghiare din România (1919-2014). Tritonic Kiadó, Buc., 2015 stb.).
Több rangos elismerésben részesült, többek közt megkapta a Babeş-Bolyai Tudományegyetem érdemoklevelét az egyetemfejlesztéshez való hozzájárulásért (2005-ben) és a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét (2014-ben).
A két világháború között a Romániához csatolt Erdély, Bánság és Partium területén több száz magyar nyelvű időszaki sajtótermék jelent meg, ezek száma 1939-ben elérte a 339-et. A romániai, erdélyi magyar újságírás közel száz évéről, annak megszívlelendő tanulságairól, a sajtó megváltozott helyzetéről, válságáról, valamint a mai kisebbségi újságíróképzés dilemmáiról is beszélgettünk az élő műsorban.
„Nekünk, tanároknak már úgy kellene tanítanunk, hogy nem a mai helyzetből indulunk ki, hanem figyelembe vesszük, hogy milyen lesz a sajtó 4-5 év múlva, hogy azok, akik kikerülnek a kezünk közül, kellő eszközrendszerrel rendelkezzenek.”
A lejátszóra kattintva a műsor rövidített-szerkesztett változatát hallgathatják meg. (Mihály István)
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2017 március 2, 11:12 / actualizat: 2017 március 2, 22:32