Emberszabású robotok,vagy inkább robotszabású emberek?
A sci-fiben a robotika három törvényét Isaac Asimov alkotta meg. A történeteiben szereplő robotok zöme ezen szabályokat követi. Először a Körbe-körbe című novellájában olvashatóak, a következő formában:
- A robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben, vagy tétlenül tűrnie, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen.
- A robot engedelmeskedni tartozik az emberi lények utasításainak, kivéve, ha ezek az utasítások az első törvény előírásaiba ütköznének.
- A robot tartozik saját védelméről gondoskodni, amennyiben ez nem ütközik az első vagy második törvény bármelyikének előírásaiba.
Az Oxford English Dictionary szerint a robotika szó a Te hazug! című novellában szereplő első törvényben fordult elő először.[1] Asimov eleinte nem tudott nyelvújításáról: úgy hitte, a szó a mechanika, hidraulika és egyéb tudományágak összefoglaló neve volt.[2]
A három törvénynek meghatározó szerepe van Asimov írásaiban, az Alapítvány–Birodalom–Robot sorozatban ugyanúgy, mint A Jupiter holdjaiban, s írók hivatkoznak rá a science fictionön innen és túl. Mesterséges intelligencián dolgozó tudósok is gondolkoznak saját jövőbeli robotjaiknak asimovi törvényekkel való felruházásán.
Forgó Zoltán a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi karának kutatója és tanára volt az egyik jeles vendége a Magyar Tudomány Napja Erdélyben 15-ik fórumának, aki a plenáris előadások keretében értekezett ” Robotokkal a természet nyomában” címmel. Sok érdekes részletet tudhattunk meg az emberiség képzelőerejét már régóta foglalkoztató területről. Az előadóval ez alkalommal készített beszélgetésben nem hagyhattuk szó nélkül a robotokkal kapcsolatban kialakúlt reményeket és félelmeket sem. Természetesen kíváncsiak voltunk arra is, hogy milyen szerepet játszhatnak e téren a hazai szakemberek a világ sokkal fejlettebb felével összehasonlítva.
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: laszlot, 2017 március 6, 15:01 / actualizat: 2017 március 13, 16:31