Állatok a „színpadon” – amikor a sztároknak is jó…
A több állat életét követelő bukaresti cirkusztűz után nálunk is élénk kampány indult a cirkuszi idomár-produkciók ellen.
Igen sokan az állatkínzás klasszikus esetének tekintik az ilyesmit és valószínűleg se szeri, se száma azoknak az eseteknek, amikor valóban erről van szó, módszerek és mutatványok tekintetében egyaránt. Ez persze nem jelenti azt, hogy a tanítás – akár valamilyen közönség előtti, emberi szempontból látványos bemutató céljaira – minden esetben kegyetlen, az állatok természetes hajlamaival, spontán késztetéseivel visszaélő aktus lenne. Minden a céltól és a módszerektől függ…
A szemléletében, kialakításában egyaránt maximálisan állatbarát Nyíregyházi Sóstó Zoo egyik tömegeket vonzó látványossága például a fókashow. Melynek azonban meghatározó háttéreleme a mutatványok kizárólag pozitív megerősítés módszerével végzett betanítása. Az elv annyira általános, hogy gyakorlatilag bármely faj képviselőire alkalmazható. Tanúsíthatja ezt Révész György, a sóstói állatpark trénere is, aki oroszlánfókákkal és arapapagájokkal egyformán sikeresen dolgozik. Nem csak a közönség, hanem tanítványai örömére is…Interjúnk 2011-ben készült.
„Egyik fókához sincs kész recept, mindegyikkel másképpen kell bánni, mindegyiknek megvan a maga kis bolondériája, illetve itt is nagyon fontos dolog, hogy tudja az ember, hogy a ranglétra melyik fokán álló fókához megy be. Nyilván mi, miután pozitív megerősítéssel dolgozunk, semmilyen negatív dolgot nem kapnak tőlünk a fókák, csak pozitívat, mégis határozott fellépéssel kell bemenni egy fókához, különben nagyon megérzik pillanatok alatt a gyengeséget!” – Révész György
interjú, webcikk: Papp-Zakor András
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2017 március 14, 12:53 / actualizat: 2020 július 5, 19:02