1986 a rockzenében – Retrómánia szombaton 13.05-től
Kedves hallgatóim! Rocktörténeti sorozatunk újabb részében az 1986-os évvel foglalkozunk, vagyis kétórás összeállításunkban kizárólag olyan dalok csendülnek fel, amelyek 1986-ben jelentek meg lemezen.
A KFT-nek bejött. Egészen jól állt nekik negyedik albumukon az újhullámos fazonú Siker, pénz, nők, csillogás. Négy éves szünet után 1986-ban új nagylemezzel jelentkezett az Omega. Ez volt A Föld árnyékos oldalán, amely kellemes meglepetést jelentett: a cím nélküli 11. stúdióalbum szinti-rockos, helyenként szinti-popos, picit gépies hangzásvilága után az Omega újra önmagára talált!
Az Edda együttes 1986-ban hatodik albumát adta ki. Azt is mondhatnánk, hogy ezzel a lemezzel konszolidálódott az új hangzásvilág, amely tulajdonképpen apróbb módosulásokkal máig jellemzi a zenekart. Pataki végképp szakított a „bakancsos Edda” mítoszával, de új zenei mítoszokat sikerült létrehoznia.
Hobóék 1986-os albuma, az Esztrád kiváló munka. Olyannyira, hogy három dalt is meghallgatunk róla. Például a harmincas éveket idéző zenei stílusban komponált és hangszerelt És jött a két Latabár című ironikus történelmi korrajzot, az időtartamát tekintve csak fél dalnyi Túl az Óperencián című egyperces mesét, és az album mesterművét, a 6:3-at.
1985-ban a feloszló Solaris együttes legénysége Vincze Lillával kiegészülve megalakította a Napoleon Boulevard-t. A csapat bemutatkozó nagylemeze 1986-ban jelent meg. Ugyanebben az évben az Interpop fesztiválon is nagy sikert arattak Kérlek, ne félj c dalukkal.
1986-ban jelent meg a Queen It s a Kind of Magic c. nagylemeze. Sok magyar rajongó számára volt mágikus élmény, hogy a Királynő ebben az évben Budapesten, a Népstadionban is fellépett.
A nálunkfelé alig ismert svájci Krokus együttesről sok rosszat leírtak, elmondtak, például azt, hogy az AC/DC-t utánozzák, tehát epigonok, vagy hogy nem tudtak megújulni. Tény, hogy az aktuális divatok mindig hidegen hagyták őket, de dalaiknak esetenként fantasztikus hangulata van, és felszabadult érzésvilágot közvetítenek, amint azt ’86-os lemezük is bizonyítja.
A trash metál jeles képviselője, az amerikai Megadeth erőssége a jellegzetes gitárstílus, a gyakran használt komplex, bonyolult zenei átkötésekben és váltásokban gazdag szólók. 1986 novemberében jelent meg második albumuk.
Rajtuk kívül vendégünk lesz még a március 18-i Retrómániában a Europe, a Genesis, a Boston, Billy Idol, Steve Winwood, Bon Jovi, a Neoton, a Cinderella és a Tesla együttes.
A jó zene legyen velünk szombaton 13.05-től 15 óráig! (Mihály István)
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2017 március 17, 21:23