Irány “A hosszú fehér felhő földje”!
Ma nagyon távoli utazásra vállalkozunk. Ennél messzebb már nemigen utazhatnánk, hiszen Új-Zéland pontosan a Föld túloldalán fekszik, távol mindentől, valahol félúton Ausztrália és a Déli-sark között. S amennyire távoli ez az ország, oly sok látnivalót és különlegességet rejteget. Ilyen kis területen ennyi természeti szépség nincs máshol a világon. A Déli-sziget keleti oldalán hajóra szállunk, bálnákat lesünk meg, a bátrabbak akár delfinek között is úszkálhatnak a Csendes-óceánban, majd északra indulunk, hogy megkóstoljuk a híres blenheimi Chardonnay-t. Az Abel Tasman nemzeti park hihetetlen szépsége és színvilága után délre tartunk, hogy felkeressük a Ferenc József gleccsert, majd hajókázunk a világ kilencedik csodájának tartott Milford Soundon, a 22 kilométeres fjordon. Innen térünk vissza a sziget belsejébe. Az extrém sportok Mekkájaként ismert Queenstown-ban belekóstolhatunk minden olyanba, ami növeli az adrenalinszintet. Ezután a hegyek közé kirándulunk, hogy egy hosszabb túrán karnyújtásni távolságból szemléljük a lenyűgöző 3724 méteres Mt. Cook-ot, a sziget legmagasabb csúcsát.
Új-Zéland két nagyobb és számos kisebb szigetből álló állam a Csendes-óceán délnyugati részén. Mivel igen távol esik minden földrésztől, utolsóként hódították meg. A hosszú elszigeteltség miatt az állatok és a növények különleges biodiverzitása alakult ki, igen sok, csak itt élő fajjal. különleges madarakkal. A szigeten a polinéziai bevándorlók a 13. század környékén telepedtek le, létrehozva az egyedi maori kultúrát. 1642-ben Abel Tasman holland felfedező volt az első európai, aki megpillantotta a szigetet. Hosszú szünet után 1769-ben James Cook brit felfedező hajózott erre, ő térképezte fel körvonalait. Ezután európai bálnavadász-, fókavadász- és kereskedőhajók jártak erre. 1840-ben Új-Zéland brit gyarmattá vált. Az 1950-es években Új-Zélandon volt a világon a legjobb az életminőség.
Neve a bennszülött maorik nyelvén Aotearoa, amit “a hosszú fehér felhő földjének” fordítanak. A szigetországot Hendrik Brouwer holland térképész nevezte el „Tengerföld”-nek, azaz Zeeland-nak. Lakossága 4,7 tized milliós, több mint 1 millióan Aucklandben és környékén élnek, fővárosa Wellington.
Mindezt azért idéztük a Wikipédiáról, hogy tudjuk, hova indulunk. Nem egy úri turista, hanem egy dolgos diák emlékeinek nyomába szegődünk. Fejér Ákos biológia-földrajz tanár annakidején egyetemista munkavállalóként töltött fél évet Új Zélandon, ő osztja meg velünk tapasztalatait.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2017 március 17, 16:12 / actualizat: 2020 augusztus 6, 7:49