Marosán Csaba és a humoros-derűs Arany
„Változik a világ. Ha valaki irodalmat akar terjeszteni 2017-ben, akkor nem teheti úgy, mint valaki 1917-ben. Állandóan kell idomulni a társadalomhoz, de nem megalkuvásként, tehát nem alámenni a dolgoknak. Viszont kell látni, hogy mi forog körülöttünk, a társadalomban. Ha nem, akkor idejétmúltak leszünk színészként és költőként egyaránt.” (Marosán Csaba)
„Nagyon hamar megszületett a koncepció, hogy inkább egy ismeretlen Arany-képet mutassunk be: ne azt, amit a diákok amúgy is ismernek, hanem egy másik oldalát. Amikor már megvolt egy-két ötlet, hogy könyvek szintjén honnan érdemes elindulni, elkezdtem böngészni én is, részben a könyvtáramat, részben az internetet. Ott bukkantam rá például arra a tanulmányra, amely az Ágnes asszony átiratot tartalmazza.” (Széman Emese Rózsa)
Bomlott cimbalom című egyéni estjén Marosán Csaba a 200 éve született költőóriás életén, pályáján vezeti végig a hallhatóságot, a tervek szerint Erdély minél több középiskolájában. Széman Emese Rózsa dramaturgként segítette a munkát.
Kettejükkel beszélgettünk azokról a tapasztalatokról, amelyekkel az elmúlt időszakban gazdagodtak. Hogyan érdemes manapság Arany Jánosról beszélni, melyek azok a szempontok, amelyek mellett nem lehet elmenni szó nélkül? Hogyan viszonyult Arany a nyelvészekhez és milyen szerepe lehet a szelfinek, amely egy-egy előadás után készül? Kiderül az alábbi összeállításból.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2017 március 17, 18:00 / actualizat: 2019 október 21, 15:22