Sajtóklub: A hazai sajtó lélektani kórképe
Szemenszedett hazugság, hogy csak az adható el, ami bóvli. Meg vagyok győződve, hogy ugyanolyan hatékonysággal eladható, ami tényleg minőségi… Akkor, amikor az emberek megkapják az adrenalin adagjukat, annak van egy kerete. És végképp nem mindegy, milyen az a keret. A sajtótermékek közt óriási minőségi különbségek vannak. Ha például azt veszem, hogy milyen mértékben tartják tiszteletben a szakmai etika előírásait. (Vargha Jenő-László)
Vargha Jenő-László pszichológus, kutató, egyetemi tanár volt a Sajtóklub vendége március 22-én, szerdán délután.
Szenzációhajhászás, a negatív hírek sulykolása, manipuláció és olcsó szórakoztatás – ez jellemzi a mai kereskedelmi médiát. Mi okból, mi célból, és milyen eredménnyel? Vajon droggá vált-e a sajtó? Csakugyan ez kell nekünk? Mettől meddig terjed a média hatalma és felelőssége?
„Nem kell bármiféle igényt kielégíteni. Az emberek nem ezekkel az igényekkel jönnek a világra. Azt felejtjük el, hogy ezeket az igényeket mi alakítjuk ki. Nagyok a minőségi különbségek, s ezt most nem az újságírói „művészet” szempontjából értem, hanem abból az szempontból, hogy a média termékei mennyire tartalmaznak olyan elemeket, amelyek egy vulnerábilis személyiségű egyén esetében, toxikusak, veszélyesek lehetnek.”
Vannak, akik úgy látják, hogy például a kereskedelmi tévézés máris jóvátehetetlen károkat okozott a társadalomban. Amiről Herbert Marcuse a múlt század hatvanas éveiben írt Az egydimenziós ember című művében, az ma már nálunk is megvalósult: a „szabad választás” látszatpluralizmusában, a kényszerű munka robotjában, a mindinkább egydimenzióssá sorvasztott gondolkodásban, kultúrában élünk. A média nagy része rossz értelemben „elkereskedelmiesült”. Puzsér Róbert kortárs médiakritikus egyenesen úgy fogalmaz, hogy rossz, „aljadék” minőségű műsorokkal „le lehet rombolni egy egész civilizációt”. Vajon meg lehet ezt a folyamatot állítani, sőt: fordítani? – erről is faggattam vendégemet.
„Egészen határozottan meg lehet fordítani. A jelen helyzet úgy alakult ki, hogy a feje tetejére állították azt a szerves folyamatot, ami évszázadokon keresztül létrehozott egy nagyon szolid kultúrát, értékrendszert… Kezdetben homeopatikus adagokban kell eljuttatni az emberekhez. És meg kell győzni azokat, akik a kereskedelmi részével foglalkoznak a médiának, hogy ezek a pozitívumok, értékek ugyanolyan eladható portékák, mint a rossz hírek.”
A lejátszóra kattintva a 45 perces élő műsor rövidített-szerkesztett változatát hallgathatják meg. (Mihály István)
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2017 március 23, 12:12