Kit temettek a Főtér alá?
Száz éve nem volt, s valószínűleg még száz évig nem is lesz a mostanihoz mérhető nagyszabású régészeti ásatás Kolozsvár főterén. Ezt megelőzően a régészek sürgősségi rendelettel a templom előtti részen leállíttatták a szabálytalanul zajló térfelújítási munkálatokat.
Temetőre bukkantak a főtéri Szent Mihály templom bejáratánál. Rengeteg csontváz került elő, viszonylag kevés cserép, vagy pénzérme. Sokan temetkeztek itt, a Szent Mihály templom körül. Közvetlenül a bejárat előtt is sok a sír. Csók Zsolt régész, az ásatás vezetője elmondta: „Sikerült egy olyan kutató szelvényt megnyitni, amit a laikusok gödörnek szoktak egyszerűen nevezni, amiben rengeteg sír került elő. Mindenki kérdezi, hogy ezek a sírok mit keresnek itt? Ez egy normális dolog, hogy a templom körüli temető a középkorban az, az rettenetesen működött, úgymond és, hát most tartunk körülbelül száz sírnál.”
Kolozsváron átalakítják a Főteret, sétáló utca lesz itt. Épp csak a munkálatok előtti régészeti kutatásról feledkeztek meg, mikor nekifogtak a tér átrendezésnek. „Kapok Facebookon néhány képet egy régész kollégától, s amikor meglátom a képeket meghűl bennem a vér, és azonnal Bajusz Mátyás kollégámmal kirohanunk a tett helyszínére, ahol az látszik, hogy a Főtér teljes nyugati oldalán fel van ásva egy bizonyos szerelési gödör, ahonnan elő kellett szedjük úgymond a darabokra tőrt gótikus ajtó és ablak kereteket. Abban a pillanatban leállítottuk a munkát.” – meséli Csók Zsolt.
Így aztán elkezdődhetett a régészek munkája. Van aki ás, van aki csontokat takarít meg, van aki rajzol, van aki a nekünk meséli el, hogy sok a csont, kevés a csat. Bajusz Mátyás régész szerint: „Minden egyes sírnak a melléklete, ha van, nagyon fontos. Ezt igyekeztünk rögtön restaurálni is, vagy restaurátorokkal kihámozni belőlük az összes információt ami létezik. És ez által tudjuk megállapítani, hogy a temető mikortól létezik, és meddig él, és az, hogy maga a sír mikori.”
Tizenötödik századi temetkezésben állnak épp a régészek, a Mátyás korabeli bronzérmék ezt bizonyítják. Rétegtani oszlopot építenek fel Kolozsvár központjában, hogy kiderüljön, mikor, mi történt itt. A sírokat kiveszik, tanulmányozzák, elemzik majd tovább haladnak lefele. Zólya Krisztina régész hallgató elmondta: „Ahogy le vannak dokumentálva a sírok, úgy jövünk le egy következő réteggel, kikerülnek az újabb sírok, és megint kezdődik az egész elölről. Kibontjuk a sírt, lerajzoljuk, lefényképezzük, kiszedik a sírt, és megint.”
Addig ásnak lefele, ameddig érdemes.
A közösségi médiában kritikusai is akadnak az ásatásnak, van aki úgy gondolja, hogy a régészek dák leletek után kutatnak. Csók Zsolt erről azt mondta: „Meg szeretnék nyugtatni mindenkit, hogy itt szó nincs dák nyomokról, vagy mindenféle félrevezető műveletekről, ez egy szakszerű régészeti kutatás, és arra kérünk mindenkit, hogy nyugodjanak meg a kedves erdélyi magyarok, és inkább örüljenek annak, hogy egy ilyen esélyünk van, hiszen ilyen esély nem volt még. És szerintünk ez a legnagyobb és a legfontosabb régészeti kutatás Kolozsvár központjában az elmúlt száz évben.”
A régészeknek nincs túl sok ideje. Az Főtér átalakítását május huszadikáig be kell fejezni. A mostani kutatóárkot befedik, új burkolat borítja majd a teret. Az ásatást vezető régész szerint Kolozsvár belvárosában ilyen léptékű kutatás aligha lesz a következő száz évben.
kvr
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2017 március 30, 14:52 / actualizat: 2017 május 22, 14:49