“Megfogtam egy szúnyogot, nagyobb volt egy lónál” (mondóka)
Hát annál nem nagyobb, de hogy a lószúnyog a szúnyogok nemzetségében nagy ló, az biztos. Miféle ember az, aki ilyen teremtményekben leli kedvét?
Kolcsár Levente-Péter doktorandusszal, a BBTE Magyar Biológiai és Ökológiai Intézetének munkatársával a következő hír adta beszélgetésünk apropóját : “ A tudomány szempontjából 8 új fajt írt le a finnországi Jukka Salmela természetvédelmi biológus nemrég megjelent tudományos cikkében, amelynek társszerzője Kolcsár Levente-Péter. A gombaszúnyogok családjába tartozó új fajok mellett ritka és alig ismert fajok részletes leírását is közölték a Biodiversity Data Journalban. Az egyik új fajt Tuomas Holopainen, a finn Nightwish szimfonikus metálegyüttes alapítója, billentyűse, zeneszerzője és dalszövegírója után Sciophila holopaineni-nek nevezték el. (Holopainen a zeneakadémia mellett tengerbiológusnak tanult). A szerzőpáros egy másik megjelenés alatt álló cikkében 30 gombaszúnyogfaj első romániai előfordulását közli. Az ezennel 325-re emelkedő hazai fajszám így is messze elmarad számos európai országtól”- áll a közleményben. Kolcsár Péter tehát bogarász, rovarász, szúnyogász, akinek a lószúnyogok kutatása a szíve csücske. Halljuk, tud-e a laikus számára is érdekeseket mesélni kutatási területéről?
A leírás során a kutató joga megválasztani, milyen tudományos, azaz latin nevet ad az általa felfedezett fajnak. Szúnyogot még nem, de egy általa begyűjtött kis atkát már elneveztek róla, ez a Crinitodiscus kolcsari.
A kutatók többnyire a látványosabb élőlényeket tanulmányozzák, a lepkéket, a madarakat, a növényeket, amelyek nekünk, laikusoknak is tetszetősebbek. Az is nyom a latban, hogy a kutatott csoportnak van-e gazdasági vagy egészségügyi vonzata. Gazdasági megfontolásból a kártevők kutatását szokták támogatni. De mire megy egy „mihaszna” szúnyogász?
Szerencsés ember Kolcsár Levente-Péter szúnyogász, akinek hobbija a munkája. Nem is munka ez, hanem életforma. Vendégem a stúdióba is kis szúnyoggyűjteménnyel érkezett, illetve egy üvegcsében pár élő egyedet is magával hozott. Engem a hideg ráz tőlük, őt a kíváncsiság fűti irányukban. Olyannyira kíváncsi, hogy 2015 nyarán a Szebeni-havasokban „munkabaleset”érte, gyűjtés közben leesett, négy napig törött csípővel vonszolta magát 2000 méteres magasságban, amíg egy esztenához nem ért. Akkor róla szóltak az ötórás hírek, de most nem akart beszélni a balesetéről.
Kedves hallgatóink, ha érdekli önöket a természet, nemcsak kiránduláson, de a március 31 – április 1 között tartott 18. Biológus Napokon is találkozhatnak vele. A tudományos konferencia a biológiát és az ökológiát széles körben átfogó rendezvény, amelyen egyetemi oktatók, kutatók, doktoranduszok illetve kolozsvári, szegedi, marosvásárhelyi, budapesti, csíkszeredai és debreceni egyetemi hallgatók is bemutatják kutatási eredményeiket. Helyszín:a BBTE Magyar Biológiai és Ökológiai Intézete, Bilascu/ Majális utca 44-es szám.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: csatari.melinda, 2017 március 31, 16:08 / actualizat: 2020 augusztus 6, 8:40