Ha megnövünk, medvék leszünk!
Egész Európában egyedülálló állatvédelmi létesítmény működik a Nagyhagymás egy Balánbánya melletti erdejében. Bereczky Leonardo – barátok, ismerősök számára egyszerűen csak Leo -medveárvaházáról van szó.
A különleges rezervátumban önellátó képességük eléréséig nevelkednek a bocsok, medvekamaszok, akiket azután szabadon bocsátanak, hogy immár teljesen vadon éljék természetes medveéletük.
Hogyan lehetséges az átmenet? Milyen elvek szerint működik a mackónevelde és egyáltalán: mi igaz a medvékről oly gyakran hallott szentenciákból? – erről beszélt nekünk az az ember, akinél alkalmasint nincs avatottabb ismerője a fajnak széles e hazában!
EGY BENSŐSÉGES VISZONY GYÖKEREI
„Én egy olyan környezetben nőttem fel – tulajdonképpen a természet ölén – ahol nagyon sok alkalmam volt arra, hogy az erdőben kószáljak és a vadonban és ezeket az állatokat figyelgessem. Emellett édesapám vadőr volt és egy olyan szerencsés helyzet adódott valamikor, hogy három árva medvebocsot hozott haza és ezeket kellett felneveljük…és hát ezekkel a medvékkel jártam az erdőt nagyon sok időn keresztül és nagyon-nagyon sok mindent megfigyeltem rajtuk.” – Bereczky Leonardo
MEDVEÁRVAHÁZ SZÜLETIK – TUDÁS ÉS PÉNZ TALÁLKOZÁSA
„Évente talán több mint húsz medvebocs marad árván. Tehát ez az első olyan „szükségállapot”, ami ezt a projektet megkívánta. Másodsorban viszont nagyon sok olyan dolgot tudunk figyelni, kutatni ennek a projektnek a keretén belül, amit egyébként nem igazán lehetne. Ez is már egy olyan valami, ami megindokolja ennek a medveóvodának a létezését.”
ANYÁTLAN BOCSBÓL ÖNELLÁTÓ, SZABAD MEDVE
Az ember közelében, gondoskodásával felnevelkedett vadállatokat később nehéz vagy éppen lehetetlen „visszavadítani”. Pedig ez a szabad élet, a természetben való túlélés egyik alapfeltétele. Bereczky Leo medveárvaházának bocsai ehhez képest gond nélkül önállósulnak. Hol a titok?
„Rájöttünk arra, hogy ha a természetet megpróbáljuk másolni, a lehető legjobban, akkor ez a dolog működni fog. Hogyan másoljuk le? Első sorban a veleszületett tulajdonságokat, ösztönöket próbáljuk úgy megengedni kibontakozni ezekben az állatokban, hogy egy olyan környezetbe helyezzük őket, ahol ezek lehetségessé válnak. Egy komplex élőhely, ahol gyökerek vannak, kidőlt fák, bozótok, málnavész, bokrok, stb, stb., ahol ők a játék folyamán ugyanúgy elmélyítik ezeket az ösztönös dolgokat, mint egy normálisan felnövekvő medvebocs. […] Bizonyos időszakokban kiegészítő táplálékot helyezünk el a kertekben, de úgy, hogy ezt lehetőleg sehogy ne tudják összekötni jelenlétünkkel az állatok, tehát véletlen módon találnak rá a táplálékra.”
A LÁTHATATLANSÁG TÖRVÉNYE
Mivel a kismackóknak nem szabad megszokniuk az embert, sem az árvaház munkatársai, sem maga a működtető, Bereczky Leo nem léphetnek igazából kapcsolatba a bocsokkal.
„Nagyon jól tudjuk, hogy csak ez az egyetlen követhető út. […] Azt kell mondjam, hogy sikerül magam annyira távol tartani, amennyire kell tőlük, de ugyanakkor annyira közel, amennyire kell, hogy értékes dolgokat meg tudjak figyelni”
MEDVÉK ÉS EMBEREK – A „FALU SZÁJA”
A medvék sajtója nem túl jó mifelénk. A szokványos megközelítés távolról sem a védendő állatról, sokkal inkább az agresszív, kiszámíthatatlan, félelmetes és kártékony, túlszaporodott, stb., stb. dúvadról szól. Ezt a hétköznapi viszonyulást nincs hogy ne érezze egy olyasvalaki, aki történetesen arra tette fel az életét, hogy árva bocsokat istápoljon…
„Sajnos, én azt kell, hogy mondjam, hogy a környékünkön nem a legpozitívabb a hozzáállás a gazdálkodó emberek körében ami a medvét illeti. […] Voltak helyzetek, amikor az emberek a környéken medvével találkozván azt mondták, hogy: igen, ezek Bereczky medvéi…”
MINDENNAPI BETEVŐ ÉS FORRÁSAI
A medveárvaház sokáig stabil finanszírozókkal működött. Valahogy mindig összejöttek a nélkülözhetetlen anyagiak. Tavaly aztán előállt egy szűk keresztmetszet…
„A romániai WWF karolta föl ezúttal a problémát és egy adománygyűjtő kampányt indított annak érdekében, hogy megmentsük ezt a projektet és el kell mondjam, hogy eddig sikeresen, tehát ők tudnak kampányolni, én tudok medvéket nevelni s ez a két dolog, ha találkozik, akkor az úgy jó…”
interjú, webcikk: Papp-Zakor András
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2017 április 14, 17:42 / actualizat: 2020 július 5, 19:01