Ötletbazár: lakásfelújítási ABC
Ki ne szeretné álmai lakását kevés pénzből elővarázsolni? Ám ez sajnos lehetetlen!
Az építkezési vállalkozók azt mondják, hogy az olcsó anyag és az olcsó munkadíj, a gyenge minőség és a szakértelem hiánya idővel megbosszulja magát. Az ember többszörösen ráfizet majd az elrontott munka javításakor. Lehet benne valami!
Jó, tehát a szakemberre hallgatni, de nem árt lakásfelújítási tudnivalókból „felkészülni”.
Legelső a tervezés. Ezt rábízhatjuk a lakberendezőre, a belső építészre, de, ha ezt megspórolnánk, magunknak kell tervet készíteni. Érdemes a családdal közösen elgondolkozni azon, hogy milyen lakást akarunk, és ez milyen módosításokat feltételez (beosztás, bontás, ajtó, ablak költöztetés, víz-, szennyvíz-, gáz-, elektromos hálózat módosítás). Induljunk ki vágyainkból, vegyük figyelembe a lakhatási, kényelmi szempontokat, de ne tévesszük szem elől a lakás adottságait, vagy korlátait (beosztás, szerkezet), legyünk realisták!
Készíthetünk fényképet a lakásról, kinyomtathatjuk és filccel felvázolhatjuk rá a kívánt módosításokat. Több példányt is nyomtassunk, hogy piszkozatra is fussa! Dolgozhatunk fóliával is: a lakásról készített fényképre átlátszó fóliát teszünk, erre vázoljuk fel a módosításokat. Több vázlatot is készíthetünk, amit aztán az építkezési vállalkozóval megbeszélhetünk. De tervezhetünk papír és ceruza nélkül is. Az interneten léteznek ingyenes lakberendező programok, ezeket is kipróbálhatjuk, segítségükkel síkban és 3D-n is megtervezhetjük álmaink lakását. Továbbá érdemes lakberendezési magazinokat lapozgatni, ezekből számtalan ötletet lehet meríteni!
Az anyagválasztást alaposan meg kell fontolni, sok mindenről kell dönteni, a falak és a nyílászárók színéről, a festék milyenségéről és minőségéről. Baj ugyanis, ha a munkálatok átadásánál derül ki, hogy az egyik falon durva, szemcsés vakolatot szerettünk volna, nem pedig finom, simát. Az építőanyag kínálat beláthatatlanul gazdag, nehéz választani, de interneten erről is lehet tájékozódni.
Következik a számolás. Mérjünk le pontosan mindent és készítsünk pénzügyi tervet! Számoljuk ki hány négyzetméter a felújításra váró felület, és ehhez milyen és mennyi építőanyagra lesz szükség. A munkadíjról, vagyis, hogy négyzetméterenként mennyibe kerül egy lakás felújítása, szintén az interneten tájékozódhatunk.
Végezetül keressük meg a megfelelő építkezési vállalkozót, aki ért hozzá, és érti mit akarunk, aki szereti szakmáját, akiben megbízunk, és, … akit meg tudunk fizetni! Már az első találkozásnál ki fog derülni, hogy a mi emberünk-e, ha türelmesek vagyunk, és figyelünk rá. Tárgyaljunk vele, mondjuk el, milyen lakást szeretnénk, mutassuk meg a terveinket, beszéljünk és kérdezzünk, de hallgassuk meg véleményét, ötleteit, javaslatait, hisz végül is, a szaki több lakást felújított, mint mi!
Bárdos Mária
Szerkesztő: bardosmaria, 2017 május 10, 11:42 / actualizat: 2017 május 18, 8:54